За да приберете богата реколта от грозде, важно е да приложите правилната грижа за лозята не само през есента, но и през месец май.
Още: Кои зеленчуци НИКОГА НЕ трябва да се засаждат заедно: Няма да има никаква реколта
Още: Фатална грешка: НИКОГА не засаждайте това до ягодите, ще останете без реколта
Грижа за лозето през месец май
От средата на последния пролетен месец започнете да закалявате резниците, отглеждани в контейнери, като ги изнасяте навън, първо на сенчесто място, а след това на слънце. И след 5-7 дни ги засадете на открито, като предварително сте подготвили дупки за засаждане за това и добавете към тях торове по време на засаждането: 20 кг угнили органични вещества, 1,5 кг дървесна пепел и 150 гр сложен тор, например нитроамофоска.
Най-добрият домашен тор, с който реколтата на гроздето ще е 2 пъти по-богата
Преди цъфтежа подхранвайте възрастни растения, като изсипете в 120 гр амониев нитрат, 160 гр суперфосфат и 80 гр калиев сулфат за всеки възрастен храст в корена. След известно време напръскайте листата с разтвор от 40 гр урея, 50 гр суперфосфат, 30 гр калиев сулфат и 5 гр борна киселина. Тези компоненти също се разтварят отделно във вода, след което се изсипват в един контейнер, като обемът на течността се довежда до 10 литра.
Още: Торене на краставиците: Това е любимият тор на мързеливите градинари
Още: Магданозът ще поникне само за няколко дни: Прост, но ефективен трик
Торенето на гроздето може да се комбинира с правилно поливане. Това е залог за прибирането на богата реколта от едри и сочни плодове. През първата година лозата се полива на всеки 15 дни, като използваното количество вода е 5-10 литра на храст (по-често при горещо време).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Успешен старт за доматите: От това зависи добрата реколта
Още: Засаждане на домати: Какво да сложите в дупката, за да растат по-бързо и да са по-вкусни
През втората и следващите години - поливането се осъществява със същата честота, овлажняването на почвата с най-малко на 40 см при фазата на цъфтеж. През този период, както и две седмици преди прибиране на реколтата, поливането се спира за известно време.
След като лозите започнат цъфтят те се подхранват със следния разтвор - разтворете 40 гр урея, 50 гр суперфосфат, 30 гр калиев сулфат и 5 гр борна киселина отделно във вода, след това изсипете в един съд, добавете към 10 литра вода, прецедете и напръскайте листата на растенията.
За райони с кратко лято се извършва допълнително кореново торене. За целта пригответе тор от 60 гр суперфосфат, 30 гр калиев сулфат и разтвор на микроелементи съгласно инструкциите на производителя.
Още: Глициния в двора: Красота и сила, които изискват контрол
Още: Торене на пипера през май: Как е правилно да се прави, за да е богата реколтата му
Повторете превантивното пръскане през периода от почивката на пъпките до появата на 3-5 листа на издънката и след това в началото на цъфтежа.
Правилната грижа за лозята гарантира богата реколта от едри, сочни и сладки плодове.
Гроздето ще бъде по-сладко от мед, ако направите това през пролетта