Каква е ролята на феромоните във връзките?

22 април 2022, 19:32 часа

Терминът "феромон" е въведен през 1959 г., когато Питър Карлсън и Мартин Люшер от Института по биохимия Макс Планк в Мюнхен предполагат, че в облака от молекули, излъчвани от животни, има определени молекули, които играят специална роля.

Още: Стихотворение на деня, 2 юли, от Радой Ралин

Още: Кои плодове са най-богати на желязо

Тези вещества донякъде са подобни на хормоните, но те не циркулират в кръвта, а се изхвърлят, за да повлияят на поведението и физиологията на други животни.

Човешкото тяло отделя най-малко две хиляди летливи органични вещества, тоест всеки от нас има наистина уникален аромат. Диетата, болестите и емоционалните преживявания могат да повлияят на феромоните.

Разбира се, човекът е сложно същество и миризмата не е единствената причина за привличане. Със сигурност се знае, че миризмата на жената през периода на овулация е най-привлекателна за мъжете, а най-малко феромони излъчва, когато жената е в нефертилната фаза на цикъла и тази, която приема хормонални контрацептиви.

Още: Ако намерите това на плажа, сложете го в портфейла си и ще промените живота си

Още: Сочни и сладки: 5 сигурни знака, че смокините са готови за откъсване – не изпускайте момента

Свинете – двигатели на еволюцията на човешкото обоняние

В контекста на привличането хората често говорят за феромони, но учените все още спорят дали съществуват човешки такива. Изводът е, че феромоните включват определени физиологични реакции или поведение. Именно реакцията на привличане интересува всички. За разлика от миризмата, феромоните не са индивидуални, тоест такива вещества се отделят от всички индивиди от определен пол на същия вид.

При животните специален орган в носа е отговорен за възприемането на феромоните, докато при хората - не функционира. И ако все още имаме феромони, тогава ги възприемаме с помощта на обикновени обонятелни рецептори. Четири стероидни молекули твърдят, че са човешки феромони. Единственият проблем е, че изследванията върху тези молекули не са с достатъчно качество.

Един потенциален кандидат е андростенонът. По принцип това е свински феромон, но някога е бил открит и в човешката пот. Учените започнаха да го изучават не защото има ефект върху хората, а защото е лесно достъпен: андростенонът вече съществува под формата на аерозол и се използва в свиневъдството. Още два потенциални човешки феромона (андростадиенон и естратетраенол) са представени на конференция през 1991 г.

Още: Най-бързите начини за стерилизиране на бурканите без варене

Още: Колко време може да се съхранява месото във фризера?

Защо избираме точно тези партньори: 7 ТАЙНИ на привличане

При хората вомероназалният орган е само остатък, останал от животинските предци. Състои се само от няколко пори вътре в носната кухина, а невронните връзки между него и мозъка при приматите почти липсват. Но дори и днес същите човешки феромони могат да бъдат намерени на пазара.

Миризмите могат да предизвикат ярки спомени, особено от детството.

Свикнали сме с факта, че миризмите ни заобикалят от раждането. Освен това бебетата започват да ги възприемат още в утробата: ароматните вещества от продуктите, които майката консумира, навлизат в околоплодната течност. Впоследствие връзката между майката и детето до голяма степен се основава на обонянието. Една жена може да разпознае миризмата на бебе сред другите.

Миризмите също са свързани с нашите емоции, спомени и то директно: сигналите от носа отиват към обонятелната луковица на мозъка, а след това към онези области, които са отговорни за паметта и емоциите. Много хора знаят от собствения си опит, че миризмите могат да предизвикат ярки спомени, особено от детството. Загубата на миризма стеснява кръга от емоционални преживявания, поради което ставаме тъжни и самотни.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес