Добре е да се знае какво не трябва да правите, когато перете чаршафи, калъфки за възглавници и пликове за завивки. Тези грешки в грижата за спалното бельо могат да съсипят инвестицията ви в скъп сатенен спален комплект бельо. Правилната грижа е от значение за това колко дълго ще го ползвате.
Основните грешки при пране на спално бельо: Мнение на експерти
Грешка №1: Пране на кърпи и спално бельо заедно
Почти всички зареждат чаршафи и кърпи в пералнята заедно, мислейки, че са едно и също нещо. Крайният резултат от прането е, че деликатната тъкан на лена се разтяга и износва, а влакната на кърпите се „смачкват“, което намалява способността им да абсорбират вода.
Грешка №2: Пране на спално бельо твърде рядко
Прането на чаршафите на всеки две седмици е практично само за хора, които спят сами и никога не се хранят в леглото.
Колко често трябва да се пере спалното бельо
Бельото е в контакт с тялото ви в продължение на осем часа всеки ден, което води до натрупване на пот, себум и кожни люспи върху него. Всичко това са причините за стареенето на спалното бельо. Ако не премахнете петната своевременно, тъканта ще заприлича на износена по-рано.
Перете спалното бельо веднъж седмично, особено калъфките за възглавници, които се замърсяват най-много.
Добре е да се следва „правилото за трите комплекта“: единият трябва да е в гардероба, другият на леглото, а третият в коша за пране.
Грешка №3: Претоварване на пералнята
Това, което не бива да правите със спалното бельо, е да пълните барабана догоре.
Първо, нещата няма да се трият едно в друго и в резултат на това ще останат мръсни.
Второ, това е опасно за пералнята и може да доведе до нейната повреда. За да избегнете повреждане на спалното си бельо по време на пране, трябва винаги да следвате инструкциите както за текстила, така и за самото устройство, и да не поставяте в него повече дрехи, отколкото препоръчва производителят.
Грешка №4: Използване на агресивни препарати
Агресивните перилни препарати може да изглеждат като чудесен начин да се отървете от петна, но в действителност те често увреждат тъканта или променят цвета на петната, вместо да ги премахват. Използвайте естествени съставки – те се вписват много по-добре в концепцията за правилна грижа за спалното бельо.
Грешка №5: Използване на твърде много препарат
Ако прекалите с количеството перилен препарат, той просто няма да се изпере от влакната и цветните чаршафи ще станат матови, а белите – сиви. Никога не добавяйте повече прах от препоръчителното. По-добре е да сложите по-малко – обикновено всички производители завишават нормите, за да изразходвате продукта им по-бързо.
Грешка №6: Пране с твърде гореща вода
Памукът всъщност може да издържи на температури от 60 градуса, но няма нужда от това - съвременните перилни препарати перфектно унищожават всички бактерии на 40 и дори 30 градуса. Така че, не се колебайте да пестите електричество - това само ще ви помогне да запазите спалното си бельо: съветите за пране в този случай работят в две посоки едновременно.
Трябва ли да перем новото спално бельо преди употреба?
Грешка №7: Не проверявате прането си преди пране
Би било грешка да го слагате в пералнята, без първо да го проверите – малка дупка след пране и центрофугиране може да се превърне в огромна. Препоръчва се също да премахнете топчетата със самобръсначка или специална машина, в противен случай триенето ще влоши проблема.
Грешка №8: Твърде висока скорост на центрофугиране
След 1200 оборота в минута, разбира се, ще извадите практически сухо пране от машината, но по него ще се появят дълбоки гънки и прегънати части. Стремете се към 1000 оборота в минута, за да запазите тъканта непокътната.
Грешка №9: Използване на омекотител
Този продукт намалява способността на тъканта да абсорбира влага. Може да изглежда, че това няма значение, когато става въпрос за спално бельо, но помислете - наистина ли искате да спите върху нещо, което не може да абсорбира пот?
Без пране: Страхотен трик, с който да почистите възглавниците
10 основни правила за пране на спално бельо
• Перете спалното си бельо веднъж седмично или веднъж на две седмици, ако споделяте леглото си с домашни любимци.
• Преди пране, закопчайте ципа на калъфа за завивка, за да предотвратите попадането на други дрехи вътре.
• Обърнете бельото си наопаки, за да запазите шарките и ярките цветове на плата.
• Проверете етикета - никога не избирайте по-висока температура на пране от посочената на него.
• Сушете белите дрехи на открито или в сушилня на ниска температура.
Как да перете завивките и възглавниците, за да са винаги чисти?
• Сушенето на ярко оцветено пране навън може да бъде опасно, тъй като то може да избледнее поради ултравиолетовата радиация.
• Не забравяйте да обработите петната предварително - изберете продукт в зависимост от техния произход.
• Ако прането ви е придобило миризма на мухъл след пране, почистете пералнята си основно.
• Съхранявайте чистото, сухо бельо спретнато сгънато на хладно и сухо място.
• Ако миризмата се появи след съхранение, почистете гардероба - вероятно в него се е образувал мухъл.