Основите на музейното дело и археологическата наука в България са поставени от Карел, Владислав и Вацлав Шкорпил. Вацлав е по-известен като Херман Шкорпил и освен археолог и музеен деец е и архитект. Не поради това обаче наричан братята Шкорпил архитектите на нова България.
Още: Тънкости при сеитбата на краставиците
Кой е Херман Шкорпил?
Роден в Чехия, пристигнал в България на крехката възраст от 20-тина години, Херман е работил първоначално у нас като учител, а по-късно поставя основите на съвременната археология в България като уредник на Варненския археологически музей и председател на археологическото дружество в морската ни столица. Безспорни са заслугите му в областта и трудът, който полага за България в тази сфера. Паметта и делата му са увековечени като на него и братята му е кръстено варненско селце – Шкорпиловци, улица от градът-история – Пловдив и улицата, на която се е намирал домът му в морската ни столица Варна.
Знаете ли какво е старото име на Плиска?
Още: 10 сигурни знака, че сте преминали през духовно пробуждане
Още: Жените, родени на тези дати, имат специалнa мисия
Херман е считан за един от строителите на съвременна България, работещ усилено, активно и сърцато за възстановяването и развитието на държавата ни в първите години след извоюването на бленуваната свобода. Наричан е архитект на нова България, но дейността му не е била издигане на сгради, а събуждане на културата, науката, поставяне на основите на археологията, научно-изследователската дейност и музейното дело у нас. Професионалният опит, който Херман е натрупал в родната си Чехия, успешно и ентусиазирано прилага в Следосвобожденска България. Автор е на първата геоложка карта на Южна България. Плод на неговия труд са и редица изследвания в областта на географията, геологията и историята. Сливенският музей, основан през 1884 година, е именно дело на единия от братята Шкорпил – Херман. Той е основателят и на естественоисторически музей в Русе през 1902 година.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Кои градове са столици на Първото българско царство и какво не знаете за тях?
Делото на братята Шкорпил в България
Знаете ли, че откривателят на Плиска е едни от братята Шкорпил – Карел? Той е и авторът на първите планове на старите столици на държавата ни. Тримата братя прекарват години от живота си в България в археологически разкопки, разкриване и описване на прабългарски и средновековни археологически обекти и останки от незапомнени времена – могили от тракийско време, християнски паметници, праисторически селища. Значим е приносът на братята Шкорпил и към разкриването на историята на съвременната ни столица – София.
Още: Как да избегнем свиване на дрехи при пране?
Още: За кои жени е най-подходящ карамеленият цвят на косата?
Когато наричат братята Шкорпил архитекти на съвременна България, повечето читатели смятат, че те са построили основни сгради, откъдето идва прозвището им. Братята наистина са поставили много основи, но не на сгради, а основите на културата и археологията у нас, извършвайки народополезна дейност и разкривайки тайните, пазени от земята ни, тайни за славна история и велико минало, за битки и победи, за приказни стари български столици и дни на подем и разцвет.