Кой е единственият татарин цар на България?

06 септември 2022, 15:54 часа

Исторически доказан факт е, че татарин е бил цар на България в периода 1299 – 1300 година. По думите на историка Петър Мутафчиев възкачването на престола в Търново на татарин е падение и унижение за българския народ, който по това време преживявал тежки и трудни години, години на раздори и разпокъсани земи. Скоро след края на властването на цар Иван Асен II България вече не се гордее с граници на три морета, разпокъсана е, отслабена, разделена на части. В допълнение с тези тежки събития възкачването на престола на татарин историците определят като пореден удар върху българщината, като унижение поредно, което българите им било писано да преживеят. Как се случва това и защо татарин става цар на България?

Още: Лунен календар за май 2025: Кои са най-добрите дни за боядисване на косата

Още: Привличат ли се противоположностите - учените имат категоричен отговор

Кои са десетте най-велики български владетели?

Как татарин става цар на България?

През 1285 година, когато татарите опустошават българските земи, цар Георги I Тертер е принуден да предприеме неприятни действия, за да спаси остатъка от българщината от унищожаване. Дъщерята на царя Елена е омъжена за Ногаевия син Чака. Ногай управлява до 1299 година, когато е нападнат от върховния ръководител на татарите – хан Токту, който не само го побеждава, но и отнема  живота му. След това неблагоприятно развитие за Ногай синът му Чака бяга в България и достига Търново, където първоначално не е приет, но с помощта на Теодор Светослав се настанява в царството. Реално Чака никога не е коронясан, тъй като бил мюсюлманин, но остава в историята като единственият татарин цар на България.

Още: „Той е толкова мил и скромен и ме разбира толкова добре!“: 7 скрити признака на нарцисист

Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас

Макар да има спорове по темата можем ли да определим Чака като цар, заради липсващото коронясване, думите на византийския историк Георги Пахимер категорично сочат, че Чака е действал като такъв и се е възкачил на престола с помощта на Теодор Светослав. Пак той, Теодор, бил и човекът, отнел живота на Чака през 1300 година. По негова заповед бил заловен и удушен татаринът, с което се прекъснала татарската намеса и господство в българската държава. Нещо повече – по този начин България връща старите си територии до устието на р. Днестър, получени като благодарност от хан Токту срещу главата на Чака, изпратена му от Теодор Светослав.

Кои са най-великите победи на българската армия в Първото българско царство?

Бил ли е наистина Чака татарин цар на България?

Съществува и друга теория, друг исторически преглед на събитията, разкрити през погледа на историка Пламен Павлов, който не счита, че можем да наречем Чака цар на България, както и оспорва знанията и информираността на византийския историк Георги Пахимер. По думите на Павлов амбициите на Чака били много по-големи от българската държава и той никога не би приел да стане цар на България.

Още: Един от най-загадъчните случаи във Ватикана: Безследно изчезналата 15-годишна Емануела

Още: Как най-лесно се готвят охлюви?

Споровете по темата навярно ще продължат заедно с търсенето на исторически извори и доказателства, но до момента на откриване и доказване на пълната историческа истина Чака остава известен като единствения татарин цар на България, господствал в Търново, макар да е било с помощта на българин Теодор Светослав и макар да е било за кратко.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес