Банско е туристическо българско градче, което е любима дестинация на българи и чужденци целогодишно. Градът е разположен в лоното на Пирин. Не рядко се споменава и с името „перлата на Пирин“. На практика Банско е най-големият балкански ски курорт. Освен това градът има изключително богата и интересна история. А причина за това е изобилието на водни източници в района.
Банско и реките му
През града тече река Глазне. Тя е резултат от сливането на две други реки – Бъндерица и Демяница.
Какво трябва да знаем за стария град на Банско
За начална се смята река Демяница. Тя започва от Голямото езеро, което е най-голямото от всичките Валявишки езера. Демяница е доста пълноводна. Дебитът ѝ е приблизително 1.5 куб. м в секунда. Демянишкият скок е малък водопад – 11 м висок, който образува реката на километър и половина под хижа Демяница. Реката има още един забележителен водопад – Юленски скок. Той е с височина 9 м и се намира на 1650 м надморска височина. Двата водопада на река Демяница са природни забележителности от 1965 г.
Бъндерица започва от Бъндеришкия чукар, Възела и Василашкия чукар, но едва от след Голямото Бъндеришко езеро се оформя сравнително добре. До сливането с Демяница е дълга 13 километра. Тя е доста буйна и има много водопади заради това, че тече под значителен наклон. Най-големият водопад на реката е Бъндеришки скок – висок 11 метра. Той се намира на 1700 м надморска височина.
На коя река има най-много градове в България?
Водосборният басейн на река Глазне е 119 кв.м., а основните ѝ притоци са Малка Глазне и Конушица. Реката е най-пълноводна през периода май-юни, а септември месец е най-слаб в това отношение. Град Банско е единственото населено място по течението на реката. Предполага се, че реката е получила името си от наименованието на заоблените камъни, наричани „глази“. В Банско изобилства от тях.
Банско
Според експертите, доброто разположение на селището и многото водоизточници са основната причина за ранното заселване на града. Има предположения, че котловината е била заселена с траки от племето меди. Тяхната столица е била разположена съвсем близо до днешния град Банско. Наименованието ѝ било Ямфорини. Следите от светилище на Хера в лоното на Пирин свидетелстват, че медите са били под гръцко владение. Римляните завладяват котловината в края на 3 и началото на 4 век пр.Хр. За това свидетелства крепостта „Ситан Кале“. Това е ключовата стратегическа крепост на река Места, която е на запад от река Глазне.
Банско запазва правата си по време на турското робство. Градът не е потурчен и мюсюлмани не са откривани в регистрите му. Занаятите и животновъдството са били основно препитание на жителите на града. По поречието на река Глазне през Възраждането се издигат много дъскорезници, воденици, тепавици, валявици, табахани за щавене на кожи. Банско става огнище на Българското възраждане, благодарение на 17-те си хаджийски фамилии. 10 от тях все още прославят родовете си. След 1912 г Банско се развива успешно като туристически, културен и спортен център.
Коя река минава през град Кърджали?
Банско се гордее с редица свои известни жители , които са ключови от историята на страната ни. Такива са Паисий Хилендарски, Неофит Рилски, Никола Вапцаров, Тома Вишанов – Молера, който основава Банската художествена школа.
За туристите на града има много любопитни забележителности, които могат да се посетят. Започвайки от Бенината къща, където е роден Неофит Рилски, те ще се потопят в бита и разбиранията на старото поколение за живот и ценности. Освен че е типичен модел на архитектурата в Банско по онова време, тя крие и някои интересни тайни. Любопитен е тунелът между къщата и църквата, който в миналото се е използвал за бягство при опасност.
Църквата „Света Троица“ е своеобразен символ на града. Историята на тази църква е изключително любопитна. Тъй като според закона от това време църква можело да бъде издигната само върху оброчище или стар манастир, кметът дядо Лазко се изхитрил и поръчал да заровят кръст в земята. На следващият ден кръстът бил изровен и показан за доказателство. За да направят следващата стъпка – получаването на ферман за строежа - банскалии пак постъпили хитро. На валията на Солун му се родил син и делегация от видни граждани от Банско веднага се отправила към Солун с дарове. Така получили разрешението.
Коя река минава през град Трявна?
Дядо Лазко дори взел заем от неврокопския Алтън Бей, за да бъде довършен строежът на църквата. Разбира се беят не знаел къде ще идат парите, но когато това станало, извикал дядо Лазко и банскалии повече никога не видели кмета си.