Копривата е известна на всички. Тя е едно от първите растения, които всяко дете безпогрешно ще разпознае. Мисля, че няма нито един човек, който поне веднъж в живота си да не е усещал нейното изгарящо докосване.
Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас
Още: Кога е Борисовден и какво се прави на този ден?
При мускулни болки, радикулит, е полезно да припарите пациента във ваната с копривени метли, попарени с вряща вода. Копривата отдавна се използва за укрепване на косата.
Въпреки очевидните ползи от използването й, има и противопоказания. Копривата увеличава съсирването на кръвта, затова трябва да се използва с повишено внимание от хора, склонни към разширени вени, тромбоза, тромбофлебит и бременни жени.
Листа от коприва са полезни
Още: Какъв църковен празник е на 2 май: Какво ТРЯБВА и НЕ трябва да се прави утре?
Още: Един от най-загадъчните случаи във Ватикана: Безследно изчезналата 15-годишна Емануела
При приготвянето на лекарствени състави се използват прясно нарязани листа или изсушени. Копривата се събира по време на цъфтежа, започвайки от пролетта и през цялото лято. Майската коприва е особено ценна и има висок витаминен резерв. Сред предимствата й са, че не сгъстява кръвта. Листата се сушат отделно от стъблата, като последните понижават качеството на материала, влияят върху запазването на хлорофила.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Сок от коприва: лечебни свойства
Сокът съдържа всички лечебни съставки на растението в концентрирана форма. Затова през пролетта и през лятото те го използват. Получава се от растителни листа чрез сокоизстисквачка или месомелачка, последвано от изстискване. Сокът се използва за профилактика на организма.
Корени от коприва
Още: Коя е най-добрата марина за печеното агнешко?
Още: "Деня на труда": Историята на движението, което забрани детския труд и даде права на работниците
Прибирането на корените се извършва през есента. Изкопани и обелени, те се сушат на тавани или на хартия. При продължително излагане на въздух качеството се влошава, така че сухите коренища веднага се поставят в картонени кутии или платнени торби. За лечение се правят отвари и тинктури.
При хронична кашлица опитайте сладко от коприва. Билката се нарязва на ситно и се готви в захарен или меден сироп. Норма на прием: супена лъжица сладко 3 пъти на ден.
Лекувайте стомашно-чревни заболявания, диария, треска с тинктура, която се приготвя предварително. Смелете 2 супени лъжици корен, изсипете 0,5 литра водка и оставете да се влива в продължение на една седмица.
За лечение са достатъчни 30 капки 3 пъти на ден. Тинктурата помага при ишиас, циреи и болки в ставите.
Коприва за коса
Копривата за косата е много ценна. Това е най-простият и ефективен натурален билков препарат. Хубаво е, че растението е безплатно и достъпно. След няколкоседмично приложение не само косопадът спира, той става силен и пухкав.
Пърхотът, сърбежът и себореята изчезват, появява се здрав блясък. На вашето внимание се предлагат няколко чудодейни рецепти: За по-добър растеж на косата втрийте сока на младо растение в скалпа. Отварата ще помогне на косата да придобие сила.