Любопитни и забавни факти за мъжките бради

5789
Любопитни и забавни факти за мъжките бради
Снимка: iStock

От незапомнени времена брадата е била знак за мъжественост, придавайки на мъжете известен чар и бруталност. За някои дами това донякъде е привлекателно, а други се отвращават от окосмяването по лицето на мъжете. В интерес на истината, може и да звучи странно: но брадата е натоварена повече с прагматични, отколкото с естетически функции.

1. Брадата има своя терминология. Процесът на отглеждане на брада (както и на мустаци и бакенбарди) има свое име - погонотрофия. Произлиза от думата „погон“ („брада") и буквално се превежда от гръцки като „хранене на брадата". Науката, която изучава мъжкото окосмяване по лицето се нарича погонология, специалистът в тази област е погонолог, а процедурата по поддържането - погонотомия (подрязване). Ненормалният растеж на брадата се нарича погониаза.

Създават специални маски за мъжете с бради срещу коронавируса

Гражданите на Израел, които имат големи бради по религиозни причини ще имат възможността да носят специални, по-големи медицински маски...

2. Най-привлекателната брада. Изследванията показват, че най-привлекателна за представителките на красивата половина на човечеството е 5-дневно, максимум 10-дневно брадясване. По-дълготрайна липса на бръснене прави външния вид на мъжете да изглежда занемарен. За по-голяма привлекателност е необходимо 10-дневната „четина“ да се сресва, а на следващия ден да се подстриже леко.

3. Брадата има своите шампиони. Абсолютният рекордьор за най-дълга брада (повече от 5 м) е жителят на Норвегия Ханс Лангсет. Рекордът е поставен през 20-те години на ХХ век. Прието е почти всички мъже, независимо от религиозните възгледи, да подстригват и подравняват брадите си поне от време на време. Ако това не се направи, на теория брадата може да достигне над 8 метра дължина - но в реалния живот рядко надвишава 1.5 метра.

4. Брадата избавя от болести. Отношението към мъжкото окосмяване по лицето може да е различно - но това не отменя факта, че спасява тялото от болести. Във въздуха има много дразнители, които причиняват алергии, а брадата действа като своеобразен филтър, който не им позволява да попаднат в кожата, лигавицата на устната и носната кухина, както и в органите на дихателната система.

5. Древните египтяни са имали специален статут за брадата. В Древен Египет брадата била привилегия изключително на висшата класа. Не само се отглеждала грижливо, но я боядисвали с къна, в нея вплитали златни нишки. Фараоните били длъжни да носят специални метални бради, които се прикрепвали към главата с шнурове. Това се отнасяло дори за цариците – както се вижда на портретите на царица Хатшепсут, където е изобразена с „фараонска“ брада.

Защо жените предпочитат мъже с бради?

Жените не могат да устоят на чара на брадатите мъже, защото брадата прави челюстта им визуално по-мъжествена, установиха учени от Шотла...

6. Брадата спасява кожата. За мъжете, които мразят своите лунички, белези, бенки и други знаци по лицата си, най-лесният начин да ги скрият е да си пуснат брада. Освен това растителността предпазва лицето от 95% от слънчевата радиация, като по този начин спасява от рак на кожата и забавя процеса на стареене.

7. Брадата придава индивидуалност на мъжа. Мустаците и бакенбардите се считат за част от брадата, тъй като са в една и съща област на лицето с нея – те подсилват впечатлението за изявена индивидуалност на мъжа. А иначе, приблизително 75% от представителите на силния пол се бръснат всеки ден, като правят от 100 до 600 движения. Средностатистическият мъж се бръсне между 900 и 3000 пъти през живота си.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Рекорд в Гинес - вижте жената с най-дълга брада в света (ВИДЕО)

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Плодове, които не трябва да ядете, ако искате да отслабнете

По какво може да се познае старият козунак

Какво задължително се яде на Лазаровден?

Как да проверим яйцата дали са пресни

Борба с времето: Как се променят зъбите с възрастта?

В коя държава официалният език е каталонски

Малко хора знаят къде се намира Бутан, а още по-малко името на столицата ѝ

Какво задължително се прави на Гергьовден за късмет?

Какво се дава на лазарките по традиция?

Как лесно да познаем чистия мед?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com