Черупката на яйцата е отличен тор, който често се използва в градинарството и при отглеждане на домашни растения. Но тя не може да се използва безмислено, не е полезна за всички представители на флората.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 юли /валутен калкулатор/
Събиране и съхранение
Суровите яйца са по-благодатен материал за торене, тъй като са по-полезни от варените. Достатъчно е попарването на суровите яйца, преди да ги счупите, въпреки че това не е необходимо. По-добре е да съхранявате черупката в хартиена торбичка, тя ще изсъхне, но няма да загуби ценното си количество от протеин. Пасирайте сухите черупки и ги съхранявайте на сухо място в хартия, без полиетилен.
Подхранване
Още: Стихотворение на деня, 3 юли, от Пейо Яворов
Още: "Сорбе нокти" - новият хит в маникюра това лято
Черупката е богата на микроелементи, витамини, минерали. Съдържа много калций, калий, желязо, магнезий, флуор, цинк, малко сяра. Създавайки хумус, черупката отдава хранителните си вещества на почвата. Можете да захранвате с черупките леки песъчливи почви, те се обогатяват с калций, черупките разхлабват киселинно, подхранват корените и позволяват почвата да се храни с кислород. Подхранването се прави лесно – черупките се смачкват, заливат се с вода, оставят се да стои под капак на тъмно в продължение на две седмици. Концентратът се разрежда в съотношение 1 към 3, с него се поливат растенията.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Календар на геомагнитните бури за юли 2025 – не пропускайте тези дати
Още: Необичайна спасителна операция: Тигър и глиган паднаха в кладенец (ВИДЕО)
Пази от вредители
Черупката прогонва къртици, охлюви, охлюви, бръмбари и други неприятни гости. Можете да смесите черупките с растително масло или да ги напудрите с натрошени трохи. Големите парчета ще ви предпазват от къртици и охлюви.
За какви растения са полезни черупките
Още: Какви особености има при размножаването на вълнисти папагали?
Още: Как най-оптимално да използваме климатика през лятото?
На първо място, зеле, касис, сливи, ряпа, моркови, лук, цвекло, патладжани, чушки и домати се подхранват с черупки. Подобна тор е полезна за карфиола, особено при засаждане, тя трябва да бъде разпръсната между засадените карфиолени храсти. За да ви бъде здрав разсада, използвайте настъргани черупки при засаждане.
Противопоказания
Въпреки че са много полезни, черупките не въздействат добре върху някои растения. Добре е да избягвате да подхранвате растения като грах, тиквички, ягоди, краставици. За стайни растения е полезен в малки количества, но с изключение на стрептокарпус, глоксиния, теменужки.
Можете да използвате яйчени черупки, но внимателно и не за всички растения. След като се запознахте с ефекта от използването на яйчни черупки за подхранване на почвата, със сигурност ще искате да приложите този опит и във вашата градина.