Африканският щраус е необичайно голяма птица, която не може да лети. Единственият вид щраус, който е оцелял до наши дни. Височината, до която достигат тези птици, е 2.8 метра, а теглото им приближава 140 кг. Щраусите не могат да летят, но бягат бързо. Могат лесно да достигнат скорост от 70 км/ч.
Произход
Учените са открили, че най-древният прародител на тези птици е живял в Южна Африка преди около 23 милиона години. Бил е със средни размери (по-малък от днешния) и примитивен. Преди около 15 милиона години някои щрауси влезли на територията на днешна Турция и оттам се разпространили из цяла вътрешна Азия.
Кое животно снася най-големите яйца
Външен вид
Африканският щраус е най-големият от всички видове птици, известни на учените в момента.
Главата е малка, очите са големи, ярки, с дълги гъсти мигли, разположени на горния клепач, на долния няма такива. Зрението е много добро. Слуховият апарат е ясно видим заради слабото оперение в областта на главата, ушните миди приличат на малки човешки уши.
Крилата са недоразвити и имат пръсти с нокти. Оперението е равномерно разпределено по цялото тяло и е гъсто по крилата. Обикновено мъжките имат черно оперение, а женските, които са забележимо по-малки, не са толкова ярко оцветени – те са сиви или мръсно бели.
Краката и гърдите на африканския щраус са напълно лишени от пера. Силните, дълги крайници имат 2 пръста, единият от които има вид копито. Краката им са толкова мощни, че с един удар щраусът може да причини сериозни щети и дори да убие всеки голям хищник.
Те са най-големите и най-тежките птици в света. Достигат височина от 2,5 метра и тежат приблизително 120 кг за женските и 150 кг за мъжките екземпляри.
Начин на живот и поведение
Щраусите могат да се държат агресивно към хората, ако те нападнат територията им. Тези случаи са редки, но въпреки това това ги характеризира като свободолюбиви и непокорни птици.
Какви са ползите за красотата от щраусовата мас
Африканските щрауси често могат да бъдат видени да живеят редом с други тревопасни животни, съжителствайки си с тях много дружелюбно. Заради високия си ръст и отличното си зрение, те могат да предупредят всички животни наблизо за опасност.
Естествени врагове
Щраусите имат много различни врагове в природата. Това са хиени, чакали и птици, които нападат и разрушават гнездата им с беззащитни пиленца. Ето защо популацията на африканските щрауси претърпява огромни загуби по време на периода на инкубация и растеж на пилетата. Но потомството може да избяга от опасност още 30 дни след раждането.
Само големи хищници нападат възрастните екземпляри: лъвове, тигри, леопарди, гепарди. Но щраусите имат ефективни методи за защита, така че хищните животни атакуват с повишено внимание.
Хранене на африканските щрауси
Щраусите имат разнообразна диета. Те могат да ядат трева, клони, корени, растения и цветя. Но те няма да откажат малки гризачи, останки от храна на хищници и насекоми.
Тъй като птиците нямат зъби, те поглъщат малки камъчета, така че храната да се смила по-добре в стомаха им.
Тези птици могат да останат без вода дълго време и получават влага от растенията. Когато обаче намерят воден басейн, те използват възможностите му и не само пият, но и плуват.
Как изглежда кана от щраусово яйце?
Популация и статус на вида
В миналите векове щраусовите пера са били много популярни, така че популацията заради лова е намаляла значително. Но благодарение на съществуването на изкуствено развъждане, този вид е спасен от изчезване.
Африканският щраус в момента е вписан в Червената книга поради факта, че популацията му в дивата природа бързо намалява. Това е повлияно от строителството на нови пътища, сгради, ловци и дори обикновени хора, които вярват, че щраусовото месо може да лекува диабет.
Размножаване и продължителност на живота
Преди да снесе яйца, мъжкият сам изкопава дупка. Водещата женска в ятото мъти всички яйца около 40 дни. Тя прави това през целия ден, ставайки само за да яде и да прогони малките гризачи. През нощта мъжкият седи върху яйцата.
Антитела от щраусови яйца засичат лесно COVID-19
След 40 дни пилето се излюпва. Този процес отнема около час. То разчупва черупката с човката и главата си. Ако някои от пиленцата от потомството не успеят да се излюпят, женската сама кълве яйцето. Малките тежат 1 кг, започват да виждат веднага и имат пух. На 30-ия ден те вече могат да тичат доста бързо.
На година една женска може да снесе от 20 до 40 яйца. За малките и за яйцата грижа има мъжкият щраус.
Щраусите тежат около 25 кг до 6-я месеца след раждането. След 2 години мъжките се покриват с черни пера. Преди това всички те изглеждат като женски. Тяхното развитие обикновено се характеризира с постепенен и бавен процес. Отнема им особено много време, за да развият оперението си.
Максималната продължителност на живота на щрауса е около 80 години, но повечето живеят 35-40.