Томина Неделя – всичко за празника

23510
Томина Неделя – всичко за празника
Снимка: Pixabay

Неделята, с която завършва цикълът Великденски празници, е известен като Великден на мъртвите. Денят е посветен на един от най-жертвоготовните ученици на Христос, но и най-недоверчивите, който изказва съмнение, че Исус е възкръснал и иска да докосне раните по дланите му, за да повярва, че е той – апостол Тома, познат именно заради това си недоверие като Тома Неверни.

Денят е и празник на носещите името на апостол Тома. Имен ден празнуват Тома, Томислав и хората с производните на тези имена. Преди да седнете на празничните маси обаче, важно е да посетите гробните места на починалите си близки, да запалите свещичка, да ги прелеете и прекадите. Раздават се и специални подевки, свързани с Великден на мъртвите. Вижте какво се прави на Томина Неделя.

Томина Неделя – какво се приготвя за празника

Томина Неделя е първата неделя след Възкресение Христово. Празникът не е фиксиран на конкретна дата и е подвижен, тъй като зависи от това кога е Великден. По стара традиция и по канон в съботата преди Томина Неделя жените отново омесват козунаци и изписват яйца, както преди Възкресение Христово. Този път обаче те са за починалите им близки, защото Томина Неделя е Великден на мъртвите и се раздават на гробището именно великденски яйца, за да се предпазят покойните от превъплъщение. В някои краища на страната по тредиция хората оставят яйцата на гроба на близките си, което обаче е неправилно и не е по канон. По-добре е да бъдат раздадени за „Бог да прости“.

Томина неделя е

Какво не се прави на Томина Неделя?

На Томина Неделя се раздава за починалите, посещават се гробните места, приготвят се ястия и се празнуват именни дни на носещите името на апостол Тома. Има ли нещо, което не трябва да правите на празника? Да, оказва се, че забранена е… работата. Което звучи на домакините повече от прекрасно. На Томина Неделя не се върши домакинска работа, не се мие, не се пере, както не се работи и през цялата седмица след Възкресение Христово, наречена Светла или още Празна седмица. Старите хора казват, че „не се захваща тежка работа“. Естествено домакините, които ще посрещат гости и имат именници, могат да приготвят трапезата – тази работа не е забранена и не се счита за тежка.

В някои части на България по традиция на Томина Неделя се организират панаири, народни веселия, пеят се песни и се играят хора, което показва, че честват деня не като тъжен празник, въпреки че се посещават гробните места на починалите на този ден.

Какво се прави на Томина Неделя?

Откъде идва името на Томина Неделя?

Името на празника е свързано с един от 12-те апостола на Христос. Неделята, посветена на Тома Неверни, е кръстена на него – Томина Неделя. Празникът обаче е познат и с други имена - „Празна неделя“ и „Светла неделя“, както и седмицата след Възкресение Христово е позната като Празна и Светла.

Денят след Томина Неделя

След Томина Неделя приключва периодът, в който по канон не се правят годишнини от смъртта и помени за починалите, започващ от Лазаровден. Денят след Томина Неделя – понеделникът – също е празник – Софинден. Отбелязван е в миналото като ден, в който хората молели Бог да ги предпази от суша. По стара традиция на този ден яйцата са забранени за консумация, но пък старите хора съветват да измиете сутринта лицето си с вода, в която е стояло червено великденско яйце.

Традициите и за този празник варират в различните части от страната, като на много места празникът не е приет като такъв и не се чества, което най-вероятно е свързано с факта, че в съвременния свят масово хората не се грижат за земя, поради което не се страхуват от сушата и не молят Бог да им изпрати дъжд, който да даде плодове и да напълни масата им.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Секси прически за мъже, които харесват най-много жените

7 признака, че имате нужда от почивка точно сега

Спасовден 2024 - кога се пада, традиции и обичаи

Името на кой наш град идва от гръцката дума за орел?

Кои билки започват да се берат през юни

Как да се преборим с падането на коса след боядисване?

Маска с яйчен белтък за красота и млада кожа

Защо хамстерите в къщата всъщност носят късмет?

Кои са най-големите дунавски градове в Европа?

Как да свалите 20 килограма за няколко месеца, без да навредите на здравето си?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com