В тази държава столетниците са норма, а не изключение - каква е тайната им?

08 юли 2025, 21:19 часа

Според оценките, в света има около 630 000 души, които са над 100 години, като по-голямата част от тях живеят само в 10 държави. Хората, които празнуват 100-годишнината си тази година, са преживели много в живота си. Родени през 1925 г. , между двете световни войни, те са били свидетели на всичко - от откриването на пеницилина до появата на TikTok .

Но много малко хора достигат тази възраст. Според последните оценки на Организацията на обединените нации, в света има около 630 000 столетници – хора над 100 години – и по-голямата част от тях живеят само в 10 държави.

Тези страни се намират в Азия, Европа и Северна Америка и се различават значително по размер, икономическа сила, политически системи, качество на здравеопазването и социални структури.

Още: 9-те стълба на системата Ханасаки за по-дълъг и здравословен живот

Един на всеки петима души над 100 години , или около 123 000 души, живее в Япония, която също така има една от най-високите продължителност на живота в света: 88 години за жените и 82 години за мъжете.

Следват Съединените щати с около 74 000 столетници, следвани от Китай (около 49 000) и Индия (38 000).

Когато обаче броят на столетниците се сравни с размера на населението, Съединените щати и Китай падат надолу в списъка, а европейски страни като Франция, Гърция и Италия се доближават до върха.

Япония остава изключение, със 100 столетници на 100 000 души население, точно зад Хонконг, където този показател е 133.

Още: На 100 години и сервира напитки: Ето я най-възрастната барманка (ВИДЕО)

„Япония е начело на всички списъци“, каза пред Euronews Health Солвейг Кънингам, професор, която ръководи изследванията върху здравето, стареенето и дълголетието в Холандския интердисциплинарен демографски институт.

Дълголетието вероятно е комбинация от диета, упражнения и здравословна „среда“, казва Кънингам. Но истинският тест би бил да се проследят хора, които са се преместили в Япония преди десетилетия, и да се види дали здравето им остава толкова добро, колкото това на местните японци в напреднала възраст.

Какво причинява необикновеното дълголетие?

Изключителното дълголетие отдавна озадачава учените и очарова обществеността, което води до безброй книги, телевизионни предавания, заглавия и ръководства за самопомощ.

Още: Това е храната на дълголетниците

Едно популярно обяснение е теорията за „сините зони“ или географските области, където хората живеят изключително дълго благодарение на комбинация от здравословна диета, активен начин на живот, силни социални връзки и генетика.

Но изследователите също така повдигат въпроси дали тези „сини зони“ са реални или са резултат от неточни данни.

Проучване от миналата година привлече вниманието, като посочи две възможни причини, поради които някои страни изглежда имат висок брой столетници: административни грешки в актовете за раждане и измами в пенсионните и социалните системи.

Кънингам казва, че вероятно има някои „отклонения в данните“, но това вероятно не влияе на цялостната картина, особено след като страните с най-много столетници са склонни да имат по-дълга продължителност на живота.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

„Ако се замислите, това са места, където хората обикновено живеят по-дълго, не е изненадващо, че по-висок процент от тях доживяват до 100 години “ , казва тя.

Дори страни с по-ниска продължителност на живота могат да имат изненадващо висок брой столетници.

„На места, където ранната смъртност е висока, тези, които оцеляват, са забележително устойчиви“, казва Кънингам.

Изглежда няма „магическа формула“, добавя тя.

Още: Това е хлябът, който консумират столетниците

Засега има повече въпроси, отколкото отговори, когато става въпрос за изключително дълголетие, но демографите и здравните експерти казват, че ключовите фактори за здравословно остаряване са прости: редовна физическа активност, здравословно хранене, достъп до медицински грижи, достатъчно сън, избягване на алкохол и тютюн и управление на стреса .

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес