За кои вредители по стайните растения трябва да внимаваме през лятото?

02 юли 2025, 07:45 часа

Ярката, сочна зеленина по рафтовете или первазите на прозорците е източник на особена гордост за домакинята. Любимата зимна градина или няколко саксии със зеленина също се нуждаят от грижи и внимание. За съжаление, тяхното благополучие често е застрашено от вредители. Нека разберем как да определим вида на неканените „гости“, как ефективно и бързо да се отървем от тях.

Причини за растителна инфекция

Често се случва буйната зеленина, растяща на перваза на прозореца, да започне да вехне и да умира. След като открие нашествие от вредители, разстроената домакиня търси причината и не може да разбере откъде са дошли насекомите.

Домашно средство № 1 за премахване на листните въшки

• Растенията са изнесени навън, на открита веранда или балкон през топлия сезон.

• Оставени прозорци или вентилационни отвори отворени за дълго време. Теоретично, паразитите могат да влязат в къщата дори през малка пукнатина.

• Цветето е пресадено в пресен субстрат. Дори почвата, купена от магазина, може да бъде замърсена, няма гаранция за защита, ако почвата е взета от гората или градината.

• Купих заразен екземпляр. За съжаление, инфекцията в разсадниците не е необичайна. Те доставят такива продукти до магазините.

• Допуснати са грешки в ежедневните грижи. Те отслабват живия организъм, намаляват неговата устойчивост, от което паразитите със сигурност ще се възползват.

4 вредители по стайни растения и мерки за контрол

Можете бързо да се отървете от агресорите само когато знаете как да ги унищожите.

Как да се отървете БЕЗ химия от белокрилките по растенията

1. Брашнеста буболечка

Нарича се още космата въшка, тъй като прахообразното покритие по тялото наподобява козина. Сиви или кремави паразити са ясно видими на зелен фон. Те се събират на малки групи, отделят медена роса, която прилича на памучни топчета. Това е сладка течност, която привлича гъбички, които се превръщат в допълнителна заплаха за цветето. Въшката се прикрепя към леторастите, изсмуквайки сока от тях.

Методи на борба

• Ако растението е засегнато от коренова брашнеста буболечка, почвата ще трябва да се смени. Корените се изплакват с гореща вода, 50°C.

• Ръчно събиране на паразити, последвано от щателно измиване на зеленината под душа.

• Третиране със сапунен разтвор.

• Избърсване на засегнатите места с алкохолен разтвор.

Третирането на стайни растения с химикали срещу вредители помага. Срещу всички видове въшки използвайте "Karbofos", "Aktara", "Confidor", "Tanrek", "Aktellik" и др.

2. Паяжинообразен акар

Изключително опасно насекомо. Индивидите са много малки, най-големите не надвишават 1 мм. Поради това е трудно да се видят. Вниманието се обръща на малки прободи по листните остриета и сребриста мрежа, която оплита издънки, листа, цветове. Когато обаче станат забележими, акарът вече се е установил здраво върху стайната зеленина. Малките нашественици се движат по парченца мрежа, бързо установявайки се в завладяната територия.

Най-честите вредители по азалията и как да я предпазите

Постепенно храстът е напълно обвит в мрежа, в която живеят паразити. Те изсмукват соковете от него, той увяхва и вехне.

За съжаление е много трудно да се отървем от този опасен враг.

Как да се борим

• Отстранете листата, които са най-засегнати от акари.

• Напръскайте храста с инфузия от персийска лайка, херпес, пълзяща метлица, пиретрум или босилек. Масло от чаено дърво, разтворено във вода, е подходящо.

• Разтворете "Fairy" в чиста вода, разбийте гъста пяна. Покрийте почвата в саксията с пластмаса, обилно навлажнете надземната част на цветето с получената пяна. Оставете за половин час, изплакнете.

Химикали срещу кърлежите: Фитоверм, Актелик, Аполо, Актофит. Прилагайте точно както е указано.

3. Листни въшки

Градинският паразит в къщите е доста рядко срещан. Това са малки, не повече от 2 мм, полупрозрачни индивиди. Те формират основата на колонията. Малка част от нея се състои от крилати листни въшки, които завладяват нови места за заселване. Много лесно е да се забележи нашествието. Индивидите се прилепват към издънки или листа, пробиват повърхността им и изсмукват сока. Местата на пробиване се виждат като тъмни петна.

Как да се отървете от вредителите по разсада: Изпитани народни методи

По време на жизнения си цикъл листните въшки произвеждат медена роса.

Методи на борба

• Те се измиват внимателно под струя душ.

• Напръскайте храста с цитрусова настойка. Няколко капки етерично масло или 4 супени лъжици кора на 1 литър вода.

• Третирайте със сапунен разтвор.

4. Белокрилка

Молецът е кремав на цвят, крилата и тялото му са покрити с прахообразно бяло покритие. Дължината на индивида не надвишава 3 мм. Ларвите и възрастните екземпляри са опасни за стайните култури. Те изсмукват сока, оставяйки след себе си остатъци от жизнената си дейност - медена роса.

Нашествието на белокрилка води до бърза смърт на домашния любимец. Молците са всеядни, но особено обичат здравец, фуксия, драцена, хибискус.

Безопасна грижа за цветята у дома: Как действа маслото от нийм

Ефективни средства за контрол

• Измиване със сапунен разтвор.

• Фумигатор с плоча против комари. Ефективно унищожава възрастни пеперуди.

• Лепящи капани и лепящи хартиени ленти, които хващат мухи. Помагат за унищожаването на някои от молците.

• За да се отблъснат белокрилките, почвата в саксията се поръсва обилно с пепел.

За пръскане се използват следните инсектициди: Престиж, Командир, Актара, Искра Золотая, Актелик.

Иззброихме имената на вредителите, живеещи по стайните растения, показваме техните снимки. Дори най-неопитните градинари ще могат да разпознаят опасността, ефективно и бързо да се отърват от нея.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес