Близо 10% от пенсионерите у нас, които са около 2,2 млн. от населението, продължават да работят и след като се пенсионират, като основната причина е да си докарат допълнителни доходи.
Още: "Саботаж от вражеска сила": Скандалът с българския F-16 се разраства
Още: Само в този град ще вали през уикенда. Времето утре - 3 май 2025 г.
Това сочи нов доклад на Евростат, който обаче е правен по данни за 2012 г. От работещите пенсионери у нас малко над 45% продължават допълнително да се трудят, за да увеличат доходите на домакинството, съобщи "Сега".
Малко над 15% го правят, за да увеличат личния си доход. Около 15 на сто се надяват на по-голяма пенсия и едва под 10 на сто правят това заради удовлетворението от работата. Изследването обхваща хора във възрастовата група 50-69 години във всички страни членки.
В други европейски страни има дори повече работещи пенсионери като дял, но мотивите там са основно за удоволствие. Най-значителен дял от пенсионери, които въпреки възрастта си продължават да се трудят заради удоволствието от работата е отчетен в Норвегия и Дания - над 80 на сто от работещите възрастни. 70% е делът им в Люксембург, Белгия, Холандия и Швеция.
Още: Още трима от пострадалите в Кочани са изписани от “Пирогов“
Още: "SMS-ите на BG-ALERT всяват паника": Кметове алармират, че никой не знае какво да прави
На другия полюс наред с нас са пенсионерите в Румъния и Гърция, където близо 80% от възрастните работят заради финансови затруднения. В Словакия, Литва и Латвия близо 70 на сто от пенсионерите също се трудят допълнително заради липса на пари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "F-16 ще стане любим самолет на много от нас": Версиите за повредата на изтребителя
Още: F-16 e жертва на саботаж? Или на чиста некадърност и мърлящина: Анализ
Според доклада пенсионерите, които работят допълнително поради финансови причини, обикновено се трудят много повече часове от онези, които работят заради удовлетворението от работата. В Дания и Люксембург възрастните работят по 22 часа седмично, а в Норвегия - по 28 часа. Най-много допълнителни часове работят пенсионерите в Румъния и Гърция - по 40 часа седмично. На трето място са пенсионерите у нас, които работят по 38 часа седмично, в Словакия и Италия - по 36 часа, в Литва и Кипър - по 34 часа.
Интересно е, че въпреки непрекъснатите критики за ранното пенсиониране за България е посочено, че 5.2% от пенсионерите са използвали такава схема, докато в Италия например делът им е почти 74 на сто.
Средно в ЕС около 16 на сто от хората в пенсионна възраст продължават да работят по едни или други причини, въпреки че получават пенсия за старост. За 62.8 на сто от тях основен мотив е увеличаване на доходите.
Още: Патриархът: Църквата роди училището с Божията помощ, “Добродетели и религия“ ще ни обедини
Още: Пак спад: Къде е България в класацията за свободата на словото