Заразата в свинекомплекса в село Николово влезе поради много причини – не се спазиха изискванията за намаляване на броя на дивите прасета, нямахме и голяма информация какво се случва със заболеваемостта по дивите прасета, има и много контакти с Румъния. Така д-р Миленка Димитрова, която отговаря за здравето на животните в свинекомплекса в Голямо Враново коментира ситуацията.
Още: Цените на храните: Потребителската кошница е поскъпнала със седем лева за година
Още: "Путин, Тръмп ще те срита отзад": САЩ имат икономическо оръжие, с което Русия ще страда (ВИДЕО)
Димитрова каза пред БНТ и друго – че след среща в София с МЗХ не се говори за допълнителни мерки за овладяване на африканската чума. "Институциите в България все още се затрудняват да изпълняват своите задължения", каза ветеринарният лекар.
Според нея, по най-бързият начин трябва да се открият и изгорят умрелите от африканска чума диви свине. Освен това – да се унищожат прасетата, гледани на частно, от малки стопани.
Отговорът на БАБХ
Още: Спират топлата вода в няколко столични квартала заради профилактика
Още: Нови данъци – несигурно бъдеще
Следим ситуацията още откакто африканската чума се появи в Европа, увери зам.-изпълнителният директор на БАБХ д-р Цвятко Александров. Той заяви, че "ако се проследят файловете", щяло да се види как БАБХ акцентирала върху това да не се гледат прасета от малки стопани, на село в двора. За съжаление обаче нещата не се случили както трябва – хората продължили да си гледат прасета в дворовете, по думите на Александров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Китай осъди новите санкции на ЕС. Ето защо
Още: След новите санкции срещу Русия: Какво се случи с цената на петрола?
"Свине в заден двор може да се отглеждат – при регистрация и по регламентите", каза още зам.-изпълнителният директор на БАБХ, който се оплака, че никой не се регистрирал и Агенцията постоянно брояла кой гледа прасета "домашно" край големите свинекомплекси.
Попитан обаче за мерките относно дивите свине и обвиненията на ловците за липса на сътрудничество с БАБХ, Александров отрече – имало възможност ловците да ловуват още от миналата година целогодишно, но "поради различни причини" това не се случило. Александров заяви и, че по европравила не можело да се ползват ловни кучета за лов на болни диви прасета, защото щели да разпръснат вируса и не се съгласи, че същото правят и диви хищници.
Иначе, обезщетение за избити свине ще има "по пазарна цена". Само за фермата в Николово обезщетението се очертава около 2 млн. лева. Попитан дали сме поискали помощ от ЕС, Александров отвърна, че е поискана, но не уточни точните параметри.
Още: Швейцария обмисля да въведе такса за преминаване през страната
Още: Зеленски уверен: Украйна ще получи 7 млрд. долара от "Газпром"
Колко ще струва свинското?
Може и да стане свинското деликатес, предупреди Цветан Илиев, представител на Асоциацията на индустриалните свиневъди. По думите му, от началото на април-май имало 35% поскъпване на свинското в световен мащаб. Илиев каза и, че свиневъдите са много притеснени, защото гледащите домашните прасета ги крият, колят ги, използват месото и така пренасят вируса. Той настоя държавата да се намеси решително, включително с армия и жандармерия.