И през настоящата седмица продължава низходящата тенденция в цените на едро на основни хранителни стоки, като се отчита нова промяна в цената на потребителската кошница - тя е с още 1 лев надолу на едро, достигайки 105 лева в сравнение със 106 лева през предишните седем дни. Това съобщи председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Владимир Иванов пред журналисти.
Ръст спрямо миналата година
Той все пак уточни, че спрямо миналата година има ръст от 9 лева в стойността на потребителската кошница - 7 лева от плодове и зеленчуци и 2 лева от основни хранителни продукти.
Още: Няма причина за резки промени в цените на храните: Заключение на държавна комисия
Захарта към момента се търгува за 1,87 лева за килограм, а тенденцията при цената ѝ е низходяща, което е в съответствие със световната динамика, отчете Иванов. При фасула има регистрирана възходяща тенденция от последните две седмици, като тази седмица цената му е 4,45 лева за килограм.
Цената на ориза показва много стабилно поведение, каквото е то и на световния пазар. Към момента цената му на едро у нас е 3,36 лева за килограм на едро.
Пазарът на зърно е стабилен
Брашното тип 500 се продава по 1,50 лева за килограм. Иванов обясни низходящата тенденция при него с факта, че сега е най-силният сезон, на най-голямо предлагане. Към това се прибавя и стабилността на зърнените култури на световния и българския пазар.
Още: Ръст на цените с до 83%: Кои храни поскъпват най-много и къде?
Олиото на едро е на цена 3,15 на лева за литър, като за последните 50 дни не се наблюдава изменение в неговата цена. При яйцата положението е същото, като те се търгуват тази седмица по 0,34 лева за брой.
Цената на кашкавала към момента е 17,97 лева за килограм, като за последните 50 дни при него се наблюдава низходяща тенденция. При сиренето също има движение надолу и цената му сега е 11,25 лева за килограм.
По отношение на цената на маслото се очертава тенденция със спад, като към момента пакетче от 125 грама се продава по 3,08 лева за брой. Председателят на ДКСБТ посочи, че европейският пазар е много добре зареден, но България не е фактор в производството на масло, за да може да променя пазарни тенденции. Той допълни, че има доста сериозно търсене от Африка и от Азия. "Може би това ще е цената, която ще наблюдаваме. Това е едно устойчиво пазарно равновесие. Ако намалеят фактори като търсене от този тип дестинации, може би ще видим и по-сериозно намаление на цената. Към момента не се очертава такова", коментира Иванов, цитиран от БТА.
Киселото мляко на едро тази седмица се търгува по 1,33 лева за кофичка от 400 грама, а прясното мляко - по 2,32 лева за литър.
Свинското месо се продава по 10,17 лева за килограм, като Иванов го сравни с яйцата - продукт със стабилно предлагане, малки вариации на цената. Пилешкото месо се търгува по 6,70 лева за килограм.
На годишна база захарта е с 5 процента надолу, фасулът – с 6 процента нагоре, оризът – с 2 процента нагоре, брашното – с 22 процента нагоре, олиото – с 11 процента нагоре, яйцата – с 26 процента нагоре, кашкавалът – с 4 процента нагоре, сиренето – с 3 процента нагоре, маслото – с 14 процента нагоре, киселото мляко – с 16 процента нагоре, прясното мляко – с 1 процент нагоре, свинското месо – с 1 процент надолу, пилешкото месо – с 2 процента надолу.
При зеленчуците доматите се търгуват в момента по 2,28 лева за килограм. Иванов отбеляза, че през последната седмица има тенденция към повишаване на цената, което по това време е нормално. Според него тепърва предстои да видим как ще се развие това ценово поведение. Краставиците са изцяло в тенденция на понижаване, като сега се продават по 1,42 лева за килограм.
По отношение на картофите председателят на ДКСБТ отбеляза, че има много добро предлагане на български картофи и ще сме свидетели на по-нататъшен спад в цената. Пресните в момента се предлагат по 0,96 лева за килограм, а старите картофи - по 1,18 лева за килограм.
Зелето към момента струва 0,96 лева за килограм на едро, а морковите - 1,25 лева за килограм. Зрелият лук също е с тенденция към понижаване и сега се продава по 1,03 лева за килограм.
Червеният пипер в момента е 3,03 лева за килограм и в последната седмица тенденцията е към повишаване. Зеленият пипер отбелязва доста сериозен спад и сега е сезонът на масовото му предлагане, обясни председателят на ДКСБТ. В момента той се продава по 2,63 лева за килограм.
Плодовете - "скъпата част"
Владимир Иванов определи плодовете като "скъпата част". По думите на председателят на ДКСБТ винаги през юли ябълката бележи ръст, защото няма вътрешно предлагане, повечето е внос. Като цяло годината не е добра за плодовете, няма да видим някакви особени промени в тази тенденция. При ябълките няма да са миналогодишните цени, а ще бъдат по-високи, смята Иванов.
Цената на лимона е с устойчив ръст и в момента се търгува на 3,34 лева за килограм. Докато не се появи новата реколта от близки дестинации, такова ще е положението на пазара, отбеляза председателят на ДКСБТ.
Черешите показват понижаваща тенденция през последната седмица и в момента цената им е 9,31 лева за килограм. Ягодите се търгуват по 4,24 лева за килограм, като тенденцията е низходяща. Кайсията също показва добър тренд на понижаване и в към момента е 3,49 лева за килограм. Има добро предлагане не толкова от българска кайсия, най-вече от гръцка, но пазарът е наситен добре и спомага за спад на цената, коментира председателят на ДКСБТ.
Владимир Иванов допълни, че се наблюдава нормално поведение на пазара на храни и изменение на цените. По думите му има ценова динамика, като главният фактор, който влияе върху пазара в момента, е климатът.