Със 116 гласа "за", 75 "против" и трима "въздържали се" парламентът прие на първо четене промените в Закона за въвеждане на еврото в България. Основен акцент в законопроекта са мерките срещу необосновано повишаване на цените в процеса на преминаване към общата европейска валута. Проектът, внесен от Министерския съвет на 21 юли, бе подкрепен от ГЕРБ-СДС, "ДПС – Ново начало", "БСП – Обединена левица", "Има такъв народ" и един независим депутат. Срещу него гласуваха "Продължаваме промяната – Демократична България", "Възраждане", МЕЧ и "Величие", а от "Алианс за права и свободи" се въздържаха.
Предвижда се двойното обозначаване на цените в левове и евро да започне от 8 август 2024 г. и да продължи до 31 декември 2026 г. Цените трябва да се изписват с еднакъв размер, шрифт и цвят. За таксиметровите услуги двойното обозначаване ще започне от 31 октомври. Още: Закон, обсъждан година и половина, се сменя за дни: Търговските вериги скочиха на промените за еврото
Забрана за вдигане на цените
Търговците няма да могат да вдигат цените без обективни икономически основания до края на 2026 г. При нарушение се предвиждат глоби, изчислявани като процент от годишния оборот – 0,5% при първо нарушение и 1% при повторно.
Законопроектът разширява правомощията на НАП и Комисията за защита на потребителите, включително достъп до ценова информация. Големите търговци с годишен оборот над 10 млн. лв. ще бъдат задължени да публикуват ежеседмично данни за цените на ключови стоки.
При нужда Министерският съвет ще може да въвежда временни мерки срещу резки скокове в цените. От опозицията остро възразиха, че промените дават прекомерна власт на регулаторите и крият риск от административен натиск върху бизнеса.
Народното събрание реши срокът за предложения между първо и второ четене да бъде съкратен до пет дни – до понеделник, 18:00 ч.
Дебатът
Депутатът от "Продължаваме промяната" Даниел Лорер остро критикува законопроекта за въвеждане на еврото, определяйки го като "икономическо безумие". Според него текстовете, които забраняват на търговците да вдигат цените без обективни основания до края на 2026 г., създават предпоставки за репресия.
"Кой ще решава кое е обективен фактор за промяна в цената на храните? Това отваря вратата за брутален икономически рекет. През есента по улиците ще излязат фалирали бизнеси заради този закон", предупреди Лорер.
Мартин Димитров от ПП-ДБ също изрази тревога. По думите му, с подобни текстове "се отваря пътят към диктатурата". Той разкритикува възможността Министерският съвет да получи прекомерни правомощия: "Защо му давате да прави каквото си иска? Това не е проблем на еврото, а на закона. Така се създават бухалки срещу бизнеса."
Атанас Атанасов от ДСБ добави, че законопроектът "заличава пазарната икономика" и припомни, че фиксирани цени са характерни за централно планирани режими от миналото: "Накъде се връщаме? На 35 години назад ли?" Още: Бюджетната комисия даде зелена светлина на промените в Закона за въвеждането на еврото
Йордан Цонев от "ДПС – Ново начало" защити проекта и обвини "Възраждане" в насаждане на страх. "България отдавна е въвела еврото. Стабилността на лева се дължи именно на стабилната европейска валута", подчерта той. Според Цонев икономистите и десните партии са закъснели с разяснителната работа към обществото.
От ГЕРБ Делян Добрев, председател на бюджетната комисия, увери, че забраната за необосновано поскъпване има за цел да предотврати спекулации около приемането на еврото. "Търговците няма да могат да вдигат цените само защото България влиза в еврозоната", заяви той.
Добрев отправи критика към ПП-ДБ, като ги обвини, че с позицията си се доближават до "Възраждане" и останалите противници на еврото. По думите му, ако не се приемат сегашните текстове, ще бъдат наложени още по-вредни решения – като таван на надценките и директна намеса в свободния пазар.