Държавата ще похарчи над 15 милиона евро за самолетни билети на чиновниците

25 юли 2025, 12:01 часа 1466 прочитания 0 коментара

Държавата ще похарчи над 15 милиона евро за самолетни билети на администрацията. Това стана ясно, след като Централният орган за покупки към Министерството на финансите обяви обществена поръчка с предмет "Осигуряване на самолетни билети за превоз по въздух на пътници и багаж при служебни пътувания в страната и чужбина“ на цялата държавна администрация. Това показва справка в регистъра на търговете, цитирана от TravelNews. 

15 350 000 евро без ДДС

Заради въвеждането на еврото, бюджетът вече е заложен само в евро - 15 350 000 евро без ДДС.

Още: Спекула или реални фактори: Защо самолетните билети стават все по-скъпи?

Предметът на поръчката включва самолетни пътувания в България и чужбина във всички категории на икономична и бизнес класа, за двупосочни и при необходимост еднопосочни полети. В нея не влизат хотелски резервации, медицински застраховки, или други видове услуги, свързани с организиране на мероприятия и/или екскурзии.

Процедурата цели сключване на рамково споразумение за период от 24 месеца с до петима изпълнители. Този път прави впечатление, че почти няма никакви изисквания към кандидатите, като самите условия са опростени. Те трябва да предоставят най-ниски цени по посочените дестинации в образеца, които са индикативни и не ангажират възложителите със закупуване на билети по тях, нито ги ограничават да купуват самолетни билети само в рамките на този списък. Дестинациите, включени в съответния образец на ценово предложение участват при формиране на оценката, по която ще бъдат класирани участниците.

В момента държавната администрация се обслужва от консорциума "България Ер – Посока” ДЗЗД, като договорът изтича през есента.

Още: Кога са най-евтини самолетните билети?

Недоволство в бранша

Преди две години от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) определиха случващото се с обществената поръчка за цялата държавна администрация като подозрително, защото спечелилите кандидати подадоха ниски цени, които не съществуват на пазара. Организацията обединява IATA агенциите в България, които са оторизирани за издаване на самолетни билети от Международната асоциация за въздушен транспорт. Тогава имаше оферирани цени от 2 или 5 лв. за самолетен билет, багаж и летищни такси. Още повече, че тези стойности трябваше да са валидни за 2 години напред, за колкото важи договорът по обществената поръчка. Подобно нещо не може да се предвиди нито от туристическите агенции, нито от авиокомпаниите, защото никой не може да прогнозира цените на горивата, инфлацията и летищни такси.

Браншът на туроператорите смята, че като цяло обществените поръчки за самолетни билети на държавата не са прозрачни, като имат много пролуки и вратички, пише TravelNews. Според тях трябва да се въведе механизъм за контрол и проследяване при изпълнението на обществените поръчки. Кандидатите дават ниски цени с цел да спечелят, а след това се предоставят реалните стойности – при покупката на билетите. При обявяването на такса за издаване на самолетен билет от 1 стотинка става ясно, че има скрита печалба в цената на билета. Подобна стойност не може да покрие разходите на агенциите за IATA лицензите, към резервационните системи, за заплати и за поддържането на офиса, камо ли за печалба. Това означава, че някъде другаде има скрита печалба. Нормалните пазарни такси за издаване на самолетен билет започват от 30 лв. нагоре.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес