"Галъп": Историческият пик на икономическа тревога отминава
Данните сочат към това, че пикът на тревогата засега е отминал заради положителното развитие около енергийните доставки. Ако войната или ръстът на цените не причинят скорошен нов пик, може да се окаже, че зимата е премината сравнително леко и без толкова проблеми, колкото би могло да има.
Близо 35% от българите смятат, че водят по-добър живот от родителите си
Около 35% от българите смятат, че водят по-добър живот от поколението на своите родители. На обратното мнение са близо 31% от запитанит...
Детайлен поглед в данните показва, че например по отношение на личните финанси, може би всъщност отминаваме най-тревожния период поне от началото на века насам.
Забелязва се спадащ страх за икономиката на страната. Попитани какво очакват да бъде общото икономическо положение през 2023 г., 55,3% от респондентите мислят, че то ще се влоши, а миналата есен процентът бе 63,2 на сто. Над 22% очакват да няма промени, а 7 на сто вярват, че ще има подобрение. Останалите не могат да преценят.
По време на пандемията през 2020 г. и политическото напрежение, наситено с избори през няколко месеца, се наблюдаваше нарастване на очакванията за влошаване на икономиката.
Българите показват „отчетливо успокояване“ по отношение на личните си финанси, гласи проучването на „Галъп“. Запазват обаче „фонова тревога“. След като при изследването от есента на 2022 г. очакващите влошаване бяха 52%, сега те са 40,7 на сто. Тези, които смятат, че нищо няма да се промени, са над 22%, а повече от 11% чакат подобрение (при 8,4% преди).
„Галъп": 44% от българите са песимисти, но 20% очакват по-добра 2023 г.
20% от българите очакват по-добра 2023 г. Песимисти за бъдещето са 44%, а 27% смятат, че следващата година ще е същата като тази. В сра...
„Галъп интернешънъл болкан“ разполага с данни, които показват, че тревогата за икономиката, от която като че ли България сега излиза, е била на сходни нива през 2022 с тази по време на международната криза, кулминирала през 2009 г.
2012 г. – в края на първия мандат на правителството „Борисов 1“, е и единственият друг случай от началото на века насам, заедно с този от 2022 г., в който опасенията за влошаване на личните финанси са преминавали над 50%.
По традиция, очакванията за материалното положение на собственото семейство са по-благоприятни в сравнение с общите икономически очаквания. Вероятно върху общите икономически очаквания повече влияе и познатият общополитически скептицизъм – донякъде и инерционен, заключават социолозите.
"Галъп": Българите предпочитат да гласуват с машини. Шенген е важна тема за тях
Mашинният вот се оказва по-предпочитан вариант за гласуване на избори. Обществото по-скоро приема за важна темата с влизането на Българ...
Смените във властта например нерядко водят и до повишаване на позитивните оценки и очаквания за икономиката и личните пари. Тези начални кредити на доверие постепенно се изчерпват в хода на мандатите. В края на мандатите обикновено се натрупват отрицателни оце
Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.
Снимки: Галъп интернешънъл болкан
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИКОНОМИКА:
Богомил Манчев: Реалистично е да изградим още четири реактора - по два в "Козлодуй" и "Белене"
Русия обяви сделка за увеличаване на доставките на петрол за Индия
Едрият ни бизнес не иска да дава данък "свръхпечалба"
България е пета в ЕС по най-малко поскъпване на селскостопанска продукция
Явор Гечев: Ще помогнем да бъдат разкрити държавни магазини в много градове
NEXT BASKET със 100% резултат на Google PageSpeed Insights
Цената на природния газ пада под 100 лева през април
До 15 май бизнесът може да кандидатства с проекти за собствени фотоволтаични системи
Регистрацията на тютюнопроизводителите се удължава до 28 април
Редактор:
Димитър Радев
Етикети: лични финанси Социологическо проучване проучване икономическа тревога Галъп Интернешънъл