Какви са правата на работещите при извънредно положение?

29 март 2020, 20:00 часа • 11856 | прочитания

След обявяване на извънредното положение заради коронавируса се допуска възможността работодателят да принуди служителите си да работят от вкъщи. Но това не предполага намаляване на трудовото възнаграждение, освен ако не е намалено и работното време. Това каза в предаването "Плюс-минус. Коментарът след новините" адвокат Зоя Тодорова.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

Тя посочи, че заради настъпилата ситуация много бизнеси няма да могат да развиват дейността си. Адвокат Тодорова цитира Кодекса на труда, където са посочени случаи, в които работодателите могат да прекратят трудови правоотношения. Това обясни в предаването „Плюс-минус. Сред тях са съкращаването на щат, намаляване обема на работата, престой за повече от 15 работни дни. Но в тези случаи работодателят дължи предизвестие и обезщетение.

Също така работодателят е в правото си да принуди служителя да си вземе отпуск – платен или неплатен. Това може да стане, ако работникът остане без работа повече от 5 дни и може да се случи дори без да е налице извънредна ситуация.  

Адвокат Тодорова посочи, че сегашната ситуация дава допълнителни права на работодателя – той може да поиска от работника да ползва целия си платен отпуск, ако е принуден да спре дейността си.

Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари

Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май

А какво по-рано през деня каза вицепремиера Томислав Дончев за работодателите и работниците ВИЖТЕ ТУК.

Още: "Последна информация и всичко за коронавируса, 29 март"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Йорданка Калчева
Йорданка Калчева Отговорен редактор
Новините днес