Казахстан обяви днес, че ще осигури маршрут за доставка на литиево-йонни батерии за Европа от Китай, заобикаляйки Русия. Това съобщи министерството на транспорта на страната, като уточни, че Пекин и Астана са се споразумели да "стартират експериментален конвой през декември за транспортиране на литиево-йонни батерии от Китай", особено необходими за бързоразвиващия се сектор на електрическите автомобили.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
ЕБВР инвестира 1,25 млрд. евро в транспортен коридор от Европа за Китай, който заобикаля Русия
Споразумението беше постигнато след среща в Пекин между министрите на транспорта на Казахстан и Китай. "Обемът на стоки от Китай за Европа е 25 пъти по-голям спрямо обема през предходната година", се уверява в прессъобщението.
60 на сто увеличение на обема на стоките през Казахстан
Казахстанското министерство на транспорта отчита и 60 на сто увеличение на обема на стоките, транспортирани тази година по суша (с изключение на железопътната мрежа) между Казахстан и Китай, както и скорошното откриване на нов граничен пункт между двете страни трябва да ускори тази тенденция. Това се налага поради инвазията на Москва в Украйна, която прекрати доставките до Европа през Русия.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Границата на Казахстан с Китай е близо 1800 километра и поради този факт европейските държави развиват алтернативен транспортен маршрут през Централна Азия - известен като "Транскаспийски коридор" ("Среден коридор"), който преминава също през Каспийско море към Кавказ, Турция и Европа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: 80% намаление на вноса: И Казахстан бяга от руския петрол
Влиянието на Китай върху икономиките на бившите съветски републики от Централна Азия нараства, след като финансира проекта "Новите пътища на коприната" (официално известен като "Един пояс, един път") за отваряне на региона (към Европа), богат на редки метали и суровини. Като част от този проект до края на годината трябва да бъде построена железопътна линия, свързваща Китай с Киргизстан и Узбекистан.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната