Южнокорейската компания "Хюндай“ изрази притеснения от евентуални неправомерни действия от страна на свои конкуренти за изграждането на 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй“ по технологията АР1000 на "Уестингхаус“. Позицията на компанията е разпространена от посолството на Южна Корея в България. В нея се подчертава, че "Хюндай“ ще си сътрудничи с южнокорейското посолство в София за преодоляване на евентуални спънки.
Посочва се, че компанията приветства решенията на Комисията по енергетика и Комисията по околна среда и води на Народното събрание на България и вярва, че българското правителство ще управлява добре всички правни процедури, свързани с проекта.
Вчера, комисиите възложиха на министъра на енергетиката да предприеме всички действия, чрез които да осигури на "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" необходимите условия, за да бъдат проведени и приключени преговорите в срок до 15 април 2024 г. "Хюндай" е единствената фирма, която покри всички условия.
Още: Депутатите поставиха срок за преговори с "Хюндай" по строежа на АЕЦ "Козлодуй"
В позицията се казва още, че посолството следи отблизо ситуацията, споделя опасенията на „Хюндай“ и ще комуникира с българската страна, когато е необходимо. Дипломатическата мисия се надява, че Южна Корея може да изиграе значима роля за постигането на енергийната визия на България.
Южнокорейското посолство допълва, че "Хюндай“ е една от водещите световни компании в изграждането на ядрени централи с богат опит зад гърба си, изградила е 24 ядрени реактора в Южна Корея и ОАЕ, като има и стратегическо споразумение с “Уестингхаус“ от 2022 г.
Подчертава се още, че компанията вече води разговори с корейското правителство и корейски държавни банки за финансиране на своята част от строителството.
Спънки: Какво се случва?
Преди дни в предаването "Неделя 150" съветникът на енергийния министър Антон Иванов заяви, че ще се търсят още оферти за 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй".
Още: Има кандидати да строят 7 и 8 блок на АЕЦ “Козлодуй“
Тази сутрин бе включена извънредна точка в програмата на парламента, с която България трябваше да сключи договор за милиарди за изграждане на 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй, известен като "проект "Уестингхаус".
Предложението не мина на косъм, а единствените, които не гласуваха категорично, бяха ИТН - от тях трима бяха "За" и 5 против.
"Веднага след гласуването настъпи явен смут в редиците им, а Жечо Станков от ГЕРБ веднага отиде да потърси сметка", написа в профила си във Фейсбук депутатът Мирослав Иванов от ПП-ДБ. Според него, явно на Бойко Борисов и ГЕРБ им е "много важно" това предложение.
Какво всъщност се случи в пленарна зала и нюансите в него, научете тук: Засега остава в шкафа: Проектът на "Уестингхаус" за нови мощности в "Козлодуй" не влезе в зала (ВИДЕО)