Обрат с цената на петрола след новина от Венецуела

28 май 2025, 10:00 часа • 7129 | прочитания

Цената на петрола се повиши в сутрешната азиатска търговия на фона на опасения за бъдещите доставки, след като САЩ ограничиха дейността на американската енергийна компания "Шеврон" във Венецуела, предаде Ройтерс.  Администрацията на президента Доналд Тръмп издаде нов лиценз на "Шеврон", който ѝ позволява да запази активите си във Венецуела, но забранява износа на петрол и разширяване на дейността, съобщи агенцията, позовавайки се на свои източници.

Цените

Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, поскъпнаха с 25 цента или 0,4 на сто до 64,34 долара за барел.

Още: Цената на петрола се промени сериозно за втори пореден ден

Котировките на американския лек суров петрол нараснаха с 24 цента или 0,4 на сто до 61,13 долара за барел.

"Загубата на венецуелския петрол от "Шеврон" ще доведе до недостиг за американските рафинерии, които ще се наложи да увеличат вноса от Близкия изток", коментира Робърт Рени, ръководител на отдела за пазарни стратегии в "Уестпак".

През последните години лицензите, издадени на "Шеврон" и други международни компании, допринесоха за частично възстановяване на добива във Венецуела, който достигна около 1 млн. барела дневно въпреки санкциите.

Още: Венецуела намалява работната седмица

Повишенията на цените все пак останаха ограничени заради очакванията, че ОПЕК и съюзниците ѝ, известни като ОПЕК+, могат да увеличат производството. Пълната среща на групата е насрочена за днес, но не се очаква промяна в политиката, посочват източници. Потенциално решение за увеличаване на добива през юли може да бъде взето в събота, когато осем страни членки ще проведат отделни разговори.

"Цените на петрола се движат в тесен диапазон през последните сесии, тъй като пазарът се подготвя за възможно свръхпредлагане през втората половина на годината", заяви Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор в "Филип Нова". Тя добави, че неспазването на квотите от страна на някои членки на ОПЕК, както и търговската политика на САЩ оказват натиск върху глобалното търсене.

Пазарът получи допълнителна подкрепа и от изказване на президента Тръмп по-рано тази седмица, че се обмислят нови санкции срещу Русия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес