„Путин, твоят ред идва. Доналд Тръмп е на път да те срита в з***ика“, защото е господар на дипломацията. Това предупреждение към руския диктатор отправи републиканският сенатор Линдзи Греъм, говорейки за 100-процентовите мита срещу Русия и търговските ѝ партньори, с които държавният глава на САЩ заплаши. Те ще бъдат въведени, ако стопанинът на Кремъл не сключи „сделка“ и не прекрати огъня в Украйна в рамките на 50 дни, заяви Тръмп на 14 юли.
Самият Греъм е съавтор на законопроект с още по-мощни санкции срещу Русия - 500% мита за държави, които купуват руски петрол, газ и други продукти. Проектозаконът е подкрепен от над 80 сенатори в 100-членната горна камара, но за момента е на пауза заради другите планове на Тръмп. Наскоро лидерът на мнозинството в Сената Джон Тюн заяви, че ако президентът даде "зелена светлина", то законопроектът бързо ще бъде гласуван.
Посланието към Путин - "идва твоят ред" - бе отправено от републиканския сенатор във връзка с натиска на Тръмп срещу Иран и бомбардировките по иранската ядрена програма.
Линдзи Греъм заплаши Китай, Индия и Бразилия
Според Линдзи Греъм три държави - Китай, Индия и Бразилия - купуват около 80% от "евтиния руски петрол", което позволява на "военната машина на Путин да продължи да действа". Със 100-процентовите мита американският президент цели да накаже именно тези страни.
"Путин може да продължи да живее със санкции, той не дава и пет пари за руските войници, но Китай, Индия и Бразилия ще се изправят пред избор - американската икономика или помощ за Путин. Смятам, че те ще изберат американската икономика", заяви Греъм пред FOX News.
„Играта се промени за теб, президенте Путин. Ти играеше с президента Тръмп на свой риск и допусна голяма грешка. Икономиката ти ще продължи да бъде смачквана. Ние ще продължим да снабдяваме Украйна с оръжия, така че Украйна ще има оръжията, за да отвърне на Путин“, каза още сенаторът.
Още: НАТО ще възпира Путин по източния фланг - планът е разработен
"Ето какво бих казал на Китай, Индия и Бразилия - ако продължите да купувате евтин руски петрол и позволите тази война да продължи, ние ще ви смажем и ще унищожим икономиките ви, защото това, което правите, са кървави пари. Вие купувате петрол с отстъпка за сметка на останалия свят и президентът Тръмп вече не играе тази игра, той е уморен от нея.
Ако бях на мястото на президента Путин, щях скоро да седна на масата за преговори - защото скоро ще бъда смачкан", завърши Греъм, който е считан за близък до Доналд Тръмп.
Анализатор: Тръмп може да удари Путин и без вторични санкции
САЩ могат да засегнат приходите от петрол на Русия и без рисковани "вторични мита", пише специалният коментатор на Reuters Хюго Диксън. Според него администрацията на Доналд Тръмп разполага с по-ефективни инструменти за оказване на натиск върху Кремъл, отколкото въвеждането на вторични санкции срещу купувачите на руски петрол. "Тръмп не се нуждае от вторични мита, за да намали приходите на Москва, които сега възлизат на около 160 млрд. долара годишно", пише Диксън.
Още: Тръмп заплаши БРИКС с мита
Неотдавнашните коментари на републиканеца относно възможността за въвеждане на 100% мита върху вноса от държави, които търгуват с Русия, предизвикаха скептицизъм на финансовите пазари. Рублата и акциите в Руската федерация поскъпнаха, докато цените на петрола се понижиха - "обратното на това, което би се случило, ако инвеститорите наистина вярваха, че Тръмп говори сериозно", смята анализаторът.
Вместо радикални мерки, Диксън предлага дипломатическа стратегия - да се убеди Индия да спре да купува руски петрол, като същевременно се насърчи Саудитска Арабия да увеличи производството, за да се избегне скок на световните цени. "Вашингтон разполага със значителен дипломатически арсенал, за да преговаря за благоприятна замяна на доставките", отбелязва той.
По-нисък таван за руския петрол
ЕС вече намали тавана на цената на руския петрол до 47,60 долара за барел, а САЩ могат да стигнат и по-далеч. Ако Индия и Турция бъдат принудени да спрат да купуват, таванът на цените може да достигне дори 40 долара за барел, смята Диксън: Русия не може да скрие колко тежки са новите санкции на ЕС. Големи новини от САЩ, докато 300 дрона и ракети полетяха към Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО).
Той предлага и строги санкции срещу всички кораби от така наречения "сенчест флот" на Русия, което би засилило прилагането на ценовите ограничения.
"Путин е нагъл, така че изчерпването на бюджета му може да не е достатъчно. Но ако САЩ наистина увеличат продажбите на оръжие за Украйна, а Европа се присъедини към използването на замразените руски активи на стойност 300 млрд. долара, Кремъл може да се окаже под изключителен натиск", прави заключение анализаторът.
Индия вече има проблем
Снимка: iStock
Новите санкции на Европейския съюз могат да нарушат плановете на руския държавен петролен гигант "Роснефт" да продаде дела си в индийска рафинерия, съобщи Bloomberg на 18 юли. Наказателните мерки ще бъдат насочени и към най-голямата индийска рафинерия на компанията - Nayara Energy, в която "Роснефт" притежава 49,13% дял, съобщи първият дипломат на ЕС Кая Калас.
Още: 500% мита за руски петрол и газ: Тръмп е съгласен, твърди сенатор Греъм (ВИДЕО)
Nayara притежава близо 7000 бензиностанции в Индия, а рафинерията ѝ преработва 400 000 барела на ден, пише Bloomberg. В изявление, публикувано на 20 юли, "Роснефт" заклейми решението на ЕС да наложи санкции на Nayara, като заяви, че ограниченията застрашават енергийната сигурност на Индия.
"Рафинерията Nayara Energy е стратегически важен актив за индийската енергийна индустрия, който осигурява стабилни доставки на петролни продукти за вътрешния пазар на страната. Налагането на санкции срещу рафинерията пряко застрашава енергийната сигурност на Индия и ще има отрицателно въздействие върху нейната икономика", заявиха от "Роснефт".
Санкциите идват в момент, когато индийските рафинерии се превърнаха в най-големите купувачи на руски морски суров петрол в света, внасяйки около 80% от руския петрол сорт "Уралс", съобщава Bloomberg, позовавайки се на данни на Kpler.
Износът на руски морски суров петрол се удвои през 2023 г. до над 200 000 барела дневно. Частните индийски рафинерии осигуряват около половината от вноса на руски петрол, като го преработват с отстъпка в продукти за износ в световен мащаб.
Още: Сенатор републиканец: "Имам икономическа бункерна бомба срещу Русия" (ВИДЕО)
Според изданието "Роснефт" е водила разговори с конкурентната рафинерия Reliance Industries за продажба на дела си в Nayara. Тъй като Reliance изнася горива за Европа, санкциите биха могли да направят подобна сделка рискова за компанията. "Роснефт" също така е провела разговори с още няколко потенциални купувачи. "Роснефт" се опитва да излезе от индийското си предприятие, след като не успя да пренесе печалбите си у дома поради санкциите.
Руската компания, заедно с партньори, придоби Nayara от Essar Group през 2017 г. за 12,9 млрд. долара. В момента собствеността на Nayara е разделена между руският държавен гигант и инвестиционния консорциум SPV Kesani Enterprises Co. Ltd. Останалите акции се държат от инвеститори на дребно.