Ревизоро: Осем са местата, където рядко проверяват вноса на гориво

28 февруари 2017, 09:00 часа • 3026 | прочитания

Общо осем са митническите складове по Българското Черноморие и Дунав, на които няма измервателни уреди, а това позволява да се вкарва контрабандно гориво. Става въпрос за "Корабно място 20А на пристанище Бургас", пристанище "Порт Европа" (Бургас), пристанище "Поддържане чистотата на морските води" (Варна), 3 потона за претоварване на горива в автоцистерни (Русе), пристанище Сомовит и потон във Видин, разказа пред в. "Труд" Емил Димитров-Ревизоро.

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

По думите на Димитров на тези места много рядко се проверява реалното количество гориво, което разтоварват танкерите. То се приема един вид "на доверие", само по описанието в придружаващите го документи. При пристигането му не се прави и анализ на качеството. При разтоварването на горивото се прилагат разнообразни схеми - например по документи количеството е едно, а се разтоварва двойно по-голямо, подправя се времето за разтоварване (по документи се пишат 2 дни, а разтоварването продължава 5 дни) или се казва, че ще се прави някакъв ремонт, а всъщност се претоварва гориво в автоцистерни или жп цистерни и т.н.

От средата на 2012 година Агенция "Митници" и Националната агенция за приходите въведоха система за контрол по движението на акцизни стоки – Българска акцизна централизирана информационна система (БАЦИС). При пристигане на танкер с гориво данните в нея се въвеждат ръчно от митничар и единствено от него зависи какво ще впише в системата. Същото се случва и когато горивото отиде в данъчен склад.

През 2015 година Българската петролна и газова асоциация (БПГА) подаде сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров с молба да разследва дали системата БАЦИС не се манипулира с цел неправомерно приключване на митническия режим, заличаване на регистрирани акцизни и данъчни документи. През декември пред временната парламентарна комисия, разследваща пазара на горива, от БПГА обявиха, че проверката е приключила и Главната прокуратура е изготвила секретен доклад, който потвърждавал данните на асоциацията. По данни на Българската петролна и газова асоциация миналата година през митнически складове са влезли 54 танкера с гориво, върху които не е упражнен количествен и качествен контрол. 19 от тях са разтоварвали на пристанище Варна, а 35 – на пристанище Бургас.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес