Френските търговци на дребно ще трябва да уведомяват потребителите, когато продуктите са били намалени по размер без съответно понижение на цените като част от усилията за борба с т.нар. шринкфлация, обяви финансовото министерство в петък, предава Reuters.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Шринкфлацията се превърна в проблем както за потребителите, така и за правителствата, докато домакинствата изпитват трудности да се справят с намаляващата покупателна способност на фона на ускоряващата се инфлация през последните години.
От юли френските супермаркети ще трябва да обявяват в продължение на два месеца, когато храни и други популярни потребителски продукти и други обичайни потребителски стоки като детергент са намалени по начин, който води до покачване на единичната цена, каза министерството.
От юли френските супермаркети ще трябва да обявяват в продължение на два месеца, когато храни и други популярни потребителски стоки като прахове за пране са били намалени по размер, което реално води до покачване на цената на стоката, заяви министерството.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Снимка: iStock
„Шринкфлацията е ограбване, слагайки край на това. Искам да възстановя доверието на потребителите, а доверието върви ръка за ръка с прозрачността“, казва финансовият министър Бруно льо Мер в изявление.
Цените на храните се превърнаха в основен политически въпрос във Франция миналата година, след като инфлацията на храните достигна рекордните 16% след годишни преговори по цените между доставчици и търговци на дребно.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
В отговор правителството прие закон за придвижване на преговорите за тази година и оказва натиск върху компаниите да ограничат скоковете на цените.
ОЩЕ: Какво е шринкфлация и защо се сблъскваме все по-често с нея?
Веригата супермаркети Carrefour доброволно сложи предупреждения за цените на някои продукти миналия септември, за да окаже натиск върху големите производители на потребителски стоки като Nestle, PepsiCo и Unilever преди годишните преговори за цените.