Бизнес климатът в търговията на дребно в Германия продължава да се влошава през септември. Това показват данни на водещия икономически институт "Ифо".
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Индексът на "Ифо", който отразява равнището на доверие на германските компании в сектора на търговията на дребно в състоянието на бизнеса им, спада до -25,6 пункта през септември спрямо -23,1 пункта през август.
Търговците са песимисти
Търговците на дребно са особено загрижени за настоящата бизнес ситуация в страната и станаха по-песимистични по отношение на идните месеци, показват данните на "Ифо", цитирани от БТА.
Още: Инфлацията в Германия спадна неочаквано много
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
"Потребителите са неспокойни относно средата на икономическата политика. Това означава, че не може да се очаква по-нататъшен динамичен растеж на частните потребителски разходи до края на 2024 г.", заяви Патрик Хьопнер, експерт към мюнхенския институт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Автокъщите и търговците на мебели в Германия отчитат значително по-неблагоприятна бизнес ситуация. Продавачите на дрехи, мебели и обзавеждане и магазините от типа "направи си сам" оценяват бизнес ситуацията като по-неблагоприятна от търговията на дребно като цяло. За разлика от тях, търговците на дребно на велосипеди и храни, както и търговците на дребно на потребителска електроника, отчитат подобрение в бизнес ситуацията.
"По-малко търговци очакват повишения на цените. Те са по-предпазливи в плановете си за наемане на персонал. В преобладаващо трудна бизнес среда търговците на дребно виждат все по-малко възможности за повишаване на цените. Заетостта също ще спадне, вместо да се повиши в краткосрочен план", каза Хьопнер. Освен това много търговци на дребно намират запасите си за твърде високи и планират да намалят поръчките си за стоки, допълни експертът.
Още: Компаниите в Германия обмислят съкращения
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната