Следствие на опустошителното земетресение ударило южната част на страната Турция се отлага срещата на върха за природния газ, която трябваше да се проведе на 14 и 15 февруари. За момента е предвидено срещата да се осъществи на 22 март.
Още: Гръцки данни за енергийните потоци: България, Гърция и Румъния са в неравностойно положение
Още: САЩ са готови да финансират проекти за ядрена енергия в Турция
Създаването на газов хъб в Турция беше предложено за първи път от руския президент Владимир Путин, след като експлозии повредиха газопроводите за руски газ "Северен поток" под Балтийско море. Турция също планира да започне добив на газ в Черно море тази година и да увеличи добива през следващите няколко години.
Понастоящем Турция осигурява чрез внос почти всичките си нужди от газ, като има добре развита инфраструктура за пренос и транзит, включително и терминали за втечнен природен газ. Анкара вярва, че може да използва своите съществуващи и нови търговски отношения, за да се превърне в газов хъб, отбелязва Ройтерс, цитиран от БТА.
Още: По-ниски добиви и качество на пшеницата: Ще поскъпне ли хлябът?
Още: Манол Генов: Продуктовите такси за техниката трябва да бъдат увеличени
ОЩЕ: МАЕ: Възможна е енергийна криза през следващата зима
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЕС ще намали вноса на пшеница и захар от Украйна с до 80 на сто
Още: АЕЦ "Козлодуй" включи 34 брегови помпи, за да работи нормално
Някои западни столици бяха загрижени, че турски хъб, включващ руски газ, може да позволи на Москва да маскира износа, който е санкциониран от Запада заради инвазията на Русия в Украйна, допълват от Ройтерс.