Европейският съюз иска от своите страни членки да спрат да финансират войната на Русия в Украйна. Блокът няма да е никак любезен към отделните държави и ще действа дори ако приятелски настроените към Кремъл Унгария и Словакия опитат да възпрепятстват решението. Става въпрос за амбициозната нова стратегия на Европейската комисия, която цели да прекрати доходоносните продажби руски газ за континента до 2027 г., да задължи газовите компании да прекратят договорите си с Москва и да се откъсне от зависимостта от руския петрол и ядреното гориво.
Как ще се приеме това от Орбан и Фицо? А от Чехия и България?
До края на 2025 г. държавите членки ще изготвят национални планове, в които ще посочат как ще допринесат за постепенното прекратяване на вноса на енергийни ресурси от Русия. Това създава предпоставки за сериозен сблъсък между Брюксел и няколко евролидери, които все още настояват за руска енергия - например унгарският премиер Виктор Орбан и словашкият министър-председател Роберт Фицо. Веднага възникнаха въпроси относно практичността на предложението и дали страните действително ще го приложат.
Нещата обаче се усложняват, когато в уравнението се включат съображения за националната сигурност. Какво става, ако някоя държава заяви, че не може да приложи закона именно с този мотив? "Унгария, Словакия, Чехия, България - те ще изготвят много хубав план, в който ще поставят някои основни етапи и цели“, казва пред Politico Мартин Владимиров, директор по енергетика и геоикономика в Центъра за изследване на демокрацията. "Но в крайна сметка техните политици ще настояват, че това е твърде рисковано за сигурността на доставките им и ще игнорират плана, точно както направиха с други планове за постепенното спиране на въглищата или за възобновяемите енергийни източници". Междувременно, добавя той, "Русия печели милиарди".
Още: Първа страна от ЕС отхвърли плана за спиране на руския газ
Снимка: Виктор Орбан и Роберт Фицо, Getty Images
Решение без единодушие в ЕС
Планът поставя страни като Унгария и Словакия директно под прицела на ЕС. Двете държави без притеснение продължиха да внасят руско гориво по време на войната в Украйна, подпалена от диктатора Владимир Путин, и помогнаха за блокирането на някои енергийни санкции на Европейския съюз. В същото време се противопоставиха на подкрепата за Украйна.
Комисарят на ЕС по енергетиката Дан Йоргенсен подчерта, че за разлика от санкциите, предстоящите предложения няма да изискват единодушна подкрепа, за да бъдат приети. Това означава, че страните от ЕС могат да отхвърлят възраженията на Унгария и Словакия. Йоргенсен заяви, че блокът е готов да се "справи" с отказа на определени държави. Нужни са обаче гаранции, че планът е правно осъществим, посочват дипломати.
Още: Още една страна от ЕС се обяви срещу спирането на руския газ
Вратичките
В продължение на три години ЕС предоставяше на няколко държави, сред които Унгария и Словакия, многобройни облекчения, за да спечели тяхното "да" за енергийните санкции. Орбан и Фицо използват тези вратички, за да поддържат доставките на руски газ и петрол - те използват временните изключения, за да печелят от търговия с енергия чрез транзитни такси и продажба на гориво на свободния пазар.
През септември Унгария сключи споразумение със съседна Украйна, за да гарантира, че все още ще може да получава доставки на руски суров петрол по тръбопроводи. Словакия многократно се опитваше да накара Брюксел да ѝ помогне в спора с Киев, след като доставките на газ за страната от Москва бяха прекратени. Това стана на 1 януари тази година, когато Украйна официално отказа да удължи договора с "Газпром" за транзит към Централна и Източна Европа. Тук ключов се оказа "Турски поток", който минава през България - той остана единственият маршрут за руския газ към Европа, макар да има неясноти как стават плащанията предвид наложените от САЩ санкции на "Газпромбанк". В края на март Турция, Унгария и Словакия получиха поредна отсрочка от наказателните мерки: Санкции: Държавата не казва ясно как ще ѝ плащат за руски газ по "Турски поток" след дерогацията.
Снимка: iStock
"Унгария и Словакия са страни без излаз на море, така че за тях може да се окаже скъпо да използват морските доставки на втечнен природен газ", казва Лора Пейдж - водещ газов анализатор в Kpler.
Джонатан Стърн, основател на газовата програма в Оксфордския институт за енергийни изследвания, предупреждава, че Унгария и Словакия ще искат да бъдат компенсирани за разходите за намиране на доставки от други места.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Фицо се възползва от тази опорна точка още преди обявяването на плана на ЕС на 6 май. В понеделник той заяви, че Брюксел "по чисто политически причини създава условия за по-нататъшно увеличение на цените на газа". Унгарският министър на външните работи Петер Сиярто също се хвана за този аргумент във вторник, като нарече плана "сериозна грешка", която "застрашава енергийната сигурност, повишава цените и нарушава суверенитета".
Еврокомисарят Йоргенсен каза, че Европейската комисия ще помогне на страните да се освободят от руските енергийни източници. Той заяви, че вътрешните оценки показват, че блокът като цяло няма да отбележи по-високи цени. "Не пренебрегваме факта, че за някои страни този преход ще бъде по-труден, отколкото за други", каза той. Никоя страна няма да бъде засегната твърде силно, категоричен е Йоргенсен.
Още: За пореден път отложиха американските санкции срещу петролната компания на Сърбия
Снимка: iStock
"Вярваме ли на българите или на други проруски правителства?"
Енергийните компании също ще трябва да се съобразяват с новите правила, ако те бъдат приети. Появиха се и притеснения как ще се изпълнява планът на ЕС на практика.
"Къде ще се отчитат данните? И кой ще следи за изпълнението? Какви ще бъдат санкциите? Имаме ли доверие на българите или на други проруски правителства, че ще кажат откъде внасят газ?", чуди се Аура Сабадус - експерт по газовите пазари в ICIS, цитирана от Politico.
Брюксел твърди, че предложенията ще бъдат юридически издържани. Според един от служителите на ЕС забраната ще позволи на фирмите да обявяват форсмажорни обстоятелства - нарушаване на договорите си - поради непредвидимо събитие като санкциите.
Още: Чехия скъса окончателно с руския петрол