Пълно освобождаване от руския нефт и газ: Чистата енергия на ЕС е по-добрият вариант от нова геополитическа авантюра

07 май 2025, 17:23 часа • 2255 | прочитания

Благодарение на стартиралия през май 2022 г. план REPowerEU за намаляване на зависимостта на Европейския съюз от руската енергия, ЕС намали значително вноса на газ от Русия - от 45% на 19%. През 2024 г. обаче тенденцията се преобърна. Ето защо Европейската комисия представи на 6 май пътна карта, която да гарантира, че блокът напълно ще се освободи от руските енергийни източници, като същевременно ще осигури стабилни доставки и цени в целия ЕС.

Без нефт, газ и ядрена енергия от Русия: възможно ли е?

Пътната карта предвижда постепенното изтегляне на руския нефт, газ и ядрена енергия от пазарите на ЕС по координиран и сигурен начин, докато се преминава към чиста енергия.

До края на 2025 г. държавите членки ще изготвят национални планове, в които ще посочат как ще допринесат за постепенното прекратяване на вноса от Русия.

Пътната карта включва следните основни мерки:

  • Газ: спиране на целия внос на руски газ до края на 2027 г., включително на втечнен природен газ, чрез подобряване на прозрачността, мониторинга и проследяването на руското синьо гориво на пазарите на ЕС. Ще се предотврати сключването на нови договори с доставчици на газ от Русия, а спот договорите (за незабавно плащане) ще бъдат спрени до края на 2025 г.
  • Петрол: предприемане на нови действия за справяне с руския „сенчест флот“ - корабите, използвани от агресора във войната в Украйна за заобикаляне на западните санкции. Те превозват петрол и осъществяват прехвърляния на други плавателни съдове в открито море и с изключени транспондери, за да се загуби следата за произход. "Флотът в сянка" вече попада в действащите санкции на ЕС спрямо Москва.
  • Ядрена енергетика: ограничаване на новите договори за доставка, подписани от Европейската общност за атомна енергия, на уран, обогатен уран и други ядрени материали, произхождащи от Русия.

И още:

  • Проучване на възможностите за преодоляване на оставащите регулаторни и пазарни бариери за по-добро използване на инфраструктурата.
  • Предложение за Европейска инициатива за Долина на радиоизотопите.

Снимка: iStock

"Да се отървем от руския газ, е наложително, независимо от това как ще протекат мирните преговори. Трябва да отидем по-далеч и да работим за намаляване на целия внос на природен газ. Това ще укрепи енергийната и индустриалната ни сигурност и ще намали токсичната роля на природния газ при определянето на цените на електроенергията", смята бившият министър на околната среда и водите на България Юлиян Попов, който е старши сътрудник в брюкселския тинк танк Strategic Perspectives („Стратегически перспективи“).

Още: Спящ гигант: Огромно мнозинство от хората в света са готови да се борят за климата, ако знаеха, че не са сами

"Тази мярка ще гарантира, че още до края на настоящата година ЕС ще намали с една трета оставащите доставки на руски газ“, се казва в изявление на Европейската комисия.

Откакто започна войната в Украйна, Европа се стреми да намали драстично досегашната си зависимост от руски изкопаеми горива. Обемът на вноса на руски газ е намалял от 150 млрд. куб. м през 2021 г. на 52 млрд. куб. м през 2024 г.

В същото време вносът на руски петрол в Европа се е свил от 27% в началото на 2022 г. до едва 3 на сто към настоящия момент.

Руските въглища са забранени съгласно санкциите на ЕС, а в ядрения сектор държавите членки, които все още използват произведени в Русия реактори ВВЕР, „са постигнали напредък в замяната на руското ядрено гориво с гориво от други производители“, заяви Европейската комисия.

В това число влиза и България - ВВЕР-1000 реактори се използват в АЕЦ "Козлодуй" и в края на 2024 г. Министерството на енергетиката подписа нов договор с американската Westinghouse. Той е за анализи на безопасността за лицензиране на нов проект за ядрени горивни касети, съвместим с проекта на горивото, което се използва в момента от шести енергоблок на централата. Това следва доставката на горивни касети за реактори ВВЕР-1000 за първото презареждане на пети блок. Отделно от това България води преговори с Украйна за продажба на оборудване от АЕЦ "Белене". Правителството даде сигнал, че ще се откаже от сделка, но до момента няма официално решение на Народното събрание за това.

„Миналата година ние в ЕС платихме 23 млрд. евро на Русия за вноса на енергия. Това е 1,8 млрд. евро на месец. Това трябва да спре“, заяви комисарят по енергетиката Дан Йоргенсен на пресконференция на 6 май.

Още: Звучите модерно, но заблуждавате: "Грийнпийс" изнесе урок на кабинета какво е енергийна общност

ЕС надгражда основния си план: чистата енергия е в основата

Пътната карта се основава на плана, стартиран за първи път през пролетта на 2022 г. - след нахлуването на Русия в Украйна. RePowerEU беше създаден именно с цел постепенно прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива, като помага на блока да пести енергия, да диверсифицира енергийните доставки и да произвежда чиста енергия. Чрез плана бяха предпазени гражданите и предприятията в ЕС от недостиг на енергия. Беше ускорен и преходът към чиста енергия. Цените бяха стабилизирани след сътресенията, предизвикани от войната, а отделно руската военна машина беше отслабена с мерки срещу основния ѝ двигател - парите от износ на газ и петрол. Европа успя да спести енергия и да увеличи капацитета в газохранилищата си с цел безпроблемно прекарване на зимните сезони.

Снимка: iStock

Сега Европейският съюз очевидно има амбиция да затвори вратичките, през които се заобикалят санкциите. „Ако политиките на ЕС за намаляване на количествата газ продължат да се прилагат, блокът ще може да задоволи търсенето, без да увеличава вноса. Тъй като се инсталират повече възобновяеми енергийни източници, а част от потреблението на газ се заменя с термопомпи, ЕС може да повиши дългосрочната си енергийна сигурност и енергийна независимост, като инвестира в укрепване на електрическата си мрежа", посочва Ана Мария Жалер-Макаревич, водещ енергиен анализатор в IEEFA Europe.

Важно е да се отбележи, че чрез RePowerEU блокът произведе повече електричество от вятъра и слънцето, отколкото от газ за първи път в историята. Постигнато беше и бързо увеличаване на инсталациите за възобновяема енергия. Достигнат бе рекорд от почти 96 GW инсталирани нови мощности за слънчева енергия.

Още: "Чешмите в България": Проектът, който казва "да" на хубавата питейна вода и "не" на пластмасата

През ноември 2023 г. влезе в сила преработената Директива за енергията от възобновяеми източници - целта е делът им в енергийния микс да достигне 42,5-45%, което би било двойно повече, отколкото е в настоящия момент. Хоризонтът е 2030 г. През февруари 2023 г. в сила влезе и Индустриален план за зелена икономика за Европа - целта му е производствената индустрия на ЕС да увеличи производството си на технологии и продукти с нулево нетно потребление, необходими за постигане на амбициозните цели на Европа в областта на климата. Два ключови елемента от плана са Законът за критичните суровини и Законът за нулевата индустрия. И двата целят да създадат предвидима и опростена регулаторна среда, насърчаваща инвестициите и разработването на проекти, които са от ключово значение за европейската икономика.

"Войната в Украйна разкри по брутален начин рисковете от изнудване, икономическа принуда и ценови сътресения. С REPowerEU ние диверсифицирахме енергийните си доставки и драстично намалихме предишната зависимост на Европа от руските изкопаеми горива. Сега е време Европа напълно да прекъсне енергийните си връзки с ненадежден доставчик. А енергията, която идва на нашия континент, не трябва да плаща за агресивна война срещу Украйна. Дължим това на нашите граждани, на нашите компании и на нашите смели украински приятели", заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Неотдавнашна оценка на Ember показа, че докато производството на електроенергия от газ намалява за пета поредна година в ЕС, увеличаването на новите вятърни и слънчеви електроцентрали е позволило да се избегнат разходи за внос на изкопаеми горива в размер на 59 млрд. евро.

Европейската комисия също така заяви, че по-бързото разширяване на възобновяемата енергия ще спомогне за увеличаване на икономиите и за ограничаване на търсенето на нефт и газ. „С намаляването на енергийната ни зависимост от изкопаеми горива се повишава и енергийната ни сигурност“, заяви Фон дер Лайен на срещата на върха на Международната агенция по енергетика за енергийната сигурност.

Още: Какво е устойчив начин на живот и как с него пазим Земята? (ВИДЕО)

Рисковете

Страните от Европейския съюз, граничещи с Русия, ясно заявиха, че са против вноса на всякаква руска енергия в бъдеще, като подчертаха интересите на Европа в областта на сигурността. Високопоставени експерти по сигурността и отбраната от Германия предупреждават, че всеки бъдещ опит за повторна зависимост от руската енергия би бил предателство спрямо интересите и ценностите на континента. Подобен сценарий би възпрепятствал неговата сигурност, икономическа стабилност и стратегическа автономност.

Експертите също така предупреждават Европейския съюз да не изпада в зависимост от друга страна, щом успее да спре потока на руска енергия. „Планът на Европа да се освободи от зависимостта от руския газ, трябва да бъде приветстван. Това обаче не бива да означава, че континентът заменя зависимостта си от един нестабилен доставчик с друг“, казва професор Робърт Хауърт от университета "Корнел" в Ню Йорк.

Още: "Заложници сме": Глоби за ТЕЦ-овете на Ковачки масово падат в съда, никой не може да спре замърсяването

Снимка: iStock

„Замяната на руския газ с американски втечнен природен газ е геополитическа авантюра и по този начин влошава енергийната сигурност на ЕС. Милиардите евро, които се губят всяка година за внос на газ, е по-добре да се изразходват за европейската икономика по начини, които намаляват нуждите от газ - повишаване на електрификацията, изолиране на къщите и справяне с енергийната бедност“, казва Линда Калчър, изпълнителен директор на мозъчния тръст Strategic Perspectives.

Още: Европа се затопля най-бързо: Дълга гореща вълна в нашия регион е сред рекордите на 2024 г.

В Плана за действие на ЕС за достъпна енергия се предлага да се проучи т.нар. „японски модел“ на инвестиране за втечнения природен газ (LNG), който ще насърчи преките чуждестранни инвестиции в проекти за износ на втечнен газ. Енергийните икономисти от IEEFA обаче подчертават, че ресурсите могат да бъдат по-добре изразходвани за намаляване на търсенето на газ и ускоряване на технологиите за чиста енергия, отколкото за инвестиции в LNG. 27 организации на гражданското общество от 9 държави в Азия също изпратиха писмо до отговорните за вземането на решения лица от ЕС. Те предупреждават да не следват „японския модел“ на използване на публични средства за инвестиции във втечнен природен газ, защото това ще увеличи зависимостта от внос от нестабилни режими и няма да доведе до намаляване на цените на енергията за хората.

Още: AI и климатичните промени. За метеорологията на бъдещето говори експертът Христо Чипилски

„В настоящата геополитическа обстановка зависимостта на ЕС от изкопаемите горива се превръща в уязвимо звено. Стратегията за енергийна сигурност на 21-ви век вече не може да бъде свързана с натрупване на запаси от газ или намиране на нови доставчици, с риск от свръхзависимост, както наблюдаваме при американския втечнен природен газ. Показателите за истинска енергийна сигурност могат да бъдат заложени в капацитета за възобновяема енергия, електрификацията на икономиката и по-интегрираната енергийна система, което впоследствие ще доведе до достъпна енергия за европейските предприятия и домакинства", смята Аймерик Куам, енергиен анализатор в Strategic Perspectives.

Някои експерти - като Матеа Мркушич от Evergreen Action - са още по-крайни: „Европейската комисия не трябва да заменя едно мръсно гориво с друго, като удвоява вноса на американски втечнен природен газ. Втечненият природен газ е нестабилно, разрушаващо климата гориво", казва експертът и призовава за "смел път за бърз и справедлив отказ от изкопаемите горива".

Още: Страни - жертви на климата: България е в топ 10. Защо демографията ни прави уязвими?

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес