Парламентът прие на първо четене промени за съвместното обучение на студенти

1715
Парламентът прие на първо четене промени за съвместното обучение на студенти
Снимка: БГНЕС

Парламентът прие на първо чете промени в Закона за висшето образование, свързани с обучение на студенти в два или повече вуза. Проектът е с автор Министерския съвет. "За" бяха 139 депутати, 12 - "против", без "въздържал се".

С измененията се уреждат условията и редът за осъществяването на съвместно обучение на студенти от две и повече български висши училища.

Втората група промени е свързана с възможността за подготовка на докторанти в рамките на научно-изследователските проекти, което е широко разпространена практика по света. Включени са и предложения, решаващи технически проблеми, установени при прилагането на Закона за развитието на академичния състав в България.

Заложено е Националната карта за развитие на висшето образование да се актуализира всяка година.

Министърът на образованието назначава и.д. ректор на учебно заведение, когато по отношение на ректора на висшето училище бъде установено плагиатството и/или недостоверност на представените научни данни в научните трудове, въз основа на които е придобита научна степен или е заета академична длъжност, или когато ректорът не изпълни в срок задължението си по Закона за развитието на академичния състав в Република България.

Дебатът

По време на дебатите депутатът от "Продължаваме промяната" Антония Димитрова подчерта, че най-важната промяна е възможността за нови, мултидисциплинарни специалности.

Красимир Вълчев от ГЕРБ отбеляза, че уредбата на съвместните програми е необходима, защото в днешния свят промяната е към повече интегрални умения. Той е убеден също в нуждата от мрежовия подход. "Между двете четения от парламентарната група ще направят своите предложения като", според Вълчев, Националната карта не трябва да се актуализира ежегодно.

Ще може да се учи едновременно в няколко университета

Две или повече висши училища да обучават студенти съвместно, както и да бъде въведен статут на т.нар. „проектни“ докторанти...

Елисавета Белобрадова от "Демократична България" определи предлаганите поправки като стъпка напред в борбата с плагиатството, приближаване на образованието към гъвкавостта на трудовия пазар.

"Искаме след тези промени българските университети да са сред първите 1000, после и сред първите 500 в световната класация за научните институти", коментира Румен Гечев от левицата.

Между двете четения ще предложат уточнения, свързани с установено плагиатство от ректори. Гечев предлага предвидената "недостоверност на предоставените научни данни" да се замени с "научни данни от първични изследвания" или "манипулирани научни данни". Да се посочи точно за какви данни става дума и за какво точно се използват тези данни, поясни депутатът. На второ място, зачисляване на докторантурите по научни проекти да е на основата на конкурс, а защитата на докторантурите да е по същите правила, които важат и за общата поръчка на МОН, иска Гечев.

От "Възраждане" се обявиха против промените. Според тях индивидуалната документация за учебния процес и учебните програми, през които са преминали студентите, трябва да се води по друг начин. "Могат да възникнат проблеми за студенти, които се обучават едновременно в две висши училища", предупреди Костадин Костадинов.

Министърът на образованието и науката Николай Денков увери, че промените са доста фокусирани и въвеждат практики, които се използват широко в чужбина. Да не се търси някаква несигурност по отношение на това, което искаме да постигнем, препоръча той. И обясни, че целта е да бъде наваксано изоставането по отношение на методи, използвани в чужбина.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБРАЗОВАНИЕ:

Популизъм или достъпно образование? Оставиха безплатното висше образование за следващия парламент

"Образованието е пътят": Денков с позиция за безплатното висше образование

Три наши ученички с медали от Европейската олимпиада по математика

Няма карантинирани класове заради коклюш: Говори образователният министър

Намаляват педагозите в детските градини

Официално: 2 май ще е неучебен ден за цяла България

Кабинетът отпусна милиони за образование на децата за пътна безопасност

МОН обмисля 2 май да е неучебен в цялата страна

Милиони за електромобили, микробуси и автобуси за училищата дава МОН

Учениците в Самоков и Етрополе също няма да учат на 2 май

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com