Петков: Правителството ще е платформата, която ще свърже университетите с бизнеса

1280
Петков: Правителството ще е платформата, която ще свърже университетите с бизнеса
Снимка: Getty Images

Премиерът Кирил Петков участва в откриването на семинар за сътрудничеството между университетите и частния сектор в България и заяви, че скоро правителството ще бъде платформата, която ще среща двата интереса, "за да може страната ни да прогресира напред".

В залата на Дома на Европа в София министър-председателят и ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Цветан Кюланов откриха официално българо-скандинавския семинар "Сътрудничеството между университетите на бъдещето и частния сектор“.

Петков: От 1 юли ще имаме нов бюджет

Актуализацията на бюджета ще се случи до края на месеца, а от 1 юли ще имаме нов бюджет. Това обяви преди началото на редовното заседа...

"Тази тема е много близко до моето сърце. Няма икономика, която да се радва на растеж, ако няма връзка между университетите и бизнеса. Защо? Защото още през 1928 г. един известен Харвардски професор казва – има 4 цикли в една икономика. Започва се от място, на което няма иновации, след това академичната общност трябва да направи изобретения – това зависи от инвестициите ни в образованието. Нивото на тези изобретения е предпоставка за иновации, но не е цялата картина. Следващата стъпка са самите иновации. Те не са нищо повече от изобретения, които обаче могат да се приложат в бизнеса – тук е ролята на предприемачите. Другата стъпка е тези иновации да се репликират и да се качим на следващото ниво на икономиката. Ако няма изобретения и добро образование, няма как да има иновации. Ако няма връзка между университетите и бизнеса, пак няма иновации – има само научни трудове, които ще останат нереализирани с години", заяви Петков.

"Тук магията е как да направим тази връзка. Има два подхода. Единият е бизнесите да следят какви са изобретенията, които се случват в университетите, харесват си някое и го развиват. Това е малко като лотария. Шансовете са сравнително малки. По-приложимият метод е бизнесът да отива с реални проблеми в университетите и учените да правят тези произведения, решавайки проблемите. Тогава тази връзка е много по-адекватна", добави премиерът.

Той каза, че с образователния министър акад. Николай Денков са обсъждали, че трябва бизнесът да бъде част от академичната общност, както и академичната общност да работи с бизнеса в една непрекъсната взаимовръзка за решаване на реални проблеми. Така всички таланти и ресурси ще се концентрират в правилната посока, смятат двамата.

"Нивото на иновациите също зависи от това колко е развит самият бизнес. Ако има добри иновации, има по-голяма печалба. Но трябва да имаме по-голям стимул за учените. Те трябва да знаят, че ако направят изобретение на световно ниво, могат да го реализират в България. По този начин запазваме човешкия капитал тук", заяви Петков.

Кои са най-големите притеснения на бизнес лидерите в България?

Най-големите притеснения за 2022 г. на изпълнителните директори на компании в България са свързани с възможна екологична катастрофа зар...

"Вярвам, че България е абсолютно способна да бъде лидер в тази посока с лидерство от страна на академията, с бизнеси, които осъзнават, че няма как да имат високи печалби, ако не работят с университетите. Вярвам, че скоро правителството ще бъде точно тази платформа, която ще може да среща двата интереса и България да прогресира напред", завърши речта си премиерът.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБРАЗОВАНИЕ:

МОН обмисля 2 май да е неучебен в цялата страна

Милиони за електромобили, микробуси и автобуси за училищата дава МОН

Учениците в Самоков и Етрополе също няма да учат на 2 май

Държавата спонсорира обучението на стотици студенти в топ университети в чужбина

Призив към Терзиев: 2 май да е неучебен ден

Български ученици с два сребърни медали от Европейската олимпиада по експериментални науки

Матурите: Промени и новости - ако пропуснеш, можеш да се явиш пак

СофтУни с изцяло нови Upskill програми за IT специализация

България привлича водещи учени със заплати до 8000 лв.

Заради изборите: Местят матурата за 10 клас

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Образование