Студентите ценят най-много атмосферата в Академията на МВР. Тези любопитни данни могат да се видят от рейтинговата система на университетите за 2024 г., пише в. "Сега".
Нов индикатор
Става дума за нов индикатор в рейтинга т.г. - "атмосфера и светоусещане". Той е получен чрез анкети сред студенти и показва до каква степен те се чувстват уважавани и приети в университета, както и дали са уверени и подготвени за бъдещата си реализация. Средната оценка общо за системата е 7.7 по скалата от 0 до 10.
ОЩЕ: Достатъчно студенти ли обучава МВР против киберпрестъпленията? Калин Стоянов разкрива
Най-високи нива има показателят за атмосферата в направленията религия, проучване и добив на полезни изкопаеми, животновъдство, материали и материалознание и теория и управление на образованието. Най-ниска е удоволетвореността от атмосферата в направленията математика, биотехнологии и информатика.
По висши училища най-високо ниво на този показател се отчита в Академията МВР (8.9), Минно-геоложкия университет (8.6) и Стопанската академия в Свищов (8.6), а най-ниско- в ТУ-София (7.1), МУ-София (7.2) и Пловдивския университет (7.2).
Разбивката по конкретни направления в конкретните университети показва, че най-уважавани, приети и уверени се чувстват студентите по национална сигурност във Великотърновския университет (9.3), по религия - в СУ (9.), общо инженерство - в Аграрния университет в Пловдив, по енергетика - в ТУ-Варна и по архитектура в Академията на МВР.
ОЩЕ: Ректорът на Академията на МВР се превърна в спор между депутат и министър
Клубове по интереси
Индикаторът "клубове по интереси и събития" показва делът на студентите, потвърдили в социологическо проучване, че във тяхното висше училище има клубове по интереси, клуб на завършилите и/или ежегодни културни, спортни или други събирания, вкл. официални церемонии за връчване на дипломи. Средният процент за страната е близо 73 на сто.
По висши училища картината е следната - най-много клубове по интереси има в Американския университет в Благоевград - 90%, Висшето училище по телекомуникации и пощи - 84%, Военната академия "Г. Раковския" - 84%, театрален колеж "Л. Гройс" и УниБИТ, а най-малко - във Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив, Колежът по туризъм в Благоевград и Минно-геоложкия университет.
ОЩЕ: Какво да следваш, за да печелиш най-много пари? Рейтинг на университетите
Дял мъже - жени
Делът на жените като цяло от общия брой действащи студенти у нас е 57.5%.
Като брой най-много действащите студенти жени има в направленията педагогика - 15 хиляди, икономика - 14 хиляди и медицина - 7 хиляди, а най-малко - в проучване и добив на полезни изкопаеми - 58, металургия - 32 и теория на изкуствата - 43. Като процент на действащите студенти жени от всички действащи студенти в професионалното направление води направлението педагогика - 95%, следвано от теория и управление на образованието - 89%, здравни грижи - 86%, социални дейности и психология.
Най-много действащи студенти мъже има в икономика - 10 хиляди, комуникационна и компютърна техника - 6600, медицина - 5600, а най-малко - в биотехнологии (132), теория на изкуствата (11) и теория и управление на образованието (35).
Правителството отпусна десетки милиони за дигитализация и образователни програми
„Аз съм отговорен шофьор“: Над 1 000 ученици преминаха обучения по пътна безопасност