Етиопският премиер Абий Ахмед получи Нобеловата награда за мир за 2019 г., съобщи на сайта си Нобеловият комитет.
Още: Фон дер Лайен със силна реч: Как да направим така, че Путин да не се върне за още (ВИДЕО)
Още: Украйна е предложила 30 км демилитаризирана зона. Пратеникът на Тръмп: "Путин е пречка"
Ахмед е удостоен с отличието за усилията си да постигне мир и международно сътрудничество и за решаващата си инициатива за уреждане на граничния конфликт между Етиопия и съседна Еритрея. Двете страни, които водиха война от 1998 до 2000 г., възстановиха отношенията си през юли 2018 г. след години на враждебност, припомня Ройтерс.
"Етиопският премиер Абий Ахмед Али получава тази година Нобеловата награда за мир за своите усилия за постигане на мир и международно сътрудничество и особено за решителната си инициатива за решаване на граничния конфликт със съседна Еритрея", отбелязва Нобеловия комитет.
Абий Ахмед заяви, че приема със смирение и вълнение новината, че му е присъдена Нобеловата награда за мир за 2019 г., предаде Ройтерс. „Благодаря ви много, това е голямо признание“, каза той в телефонен разговор със секретаря на Норвежкия нобелов комитет, чийто запис бе публикуван в интернет. „Гордеем се като нация“, поясни в комюнике пресслужбата на Абий.
Още: Путин хвърли вината за войната в Украйна върху Румъния и България (ВИДЕО)
Още: Зеленски преброи убитите и ранените в Киев след поредния руски обстрел (ВИДЕО)
„Тази победа е признание за колективния успех на всички етиопци. Тя е призив за укрепване на нашата решимост да направим Етиопия просперираща страна за всички“, се казва в изявлението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Невидими във въздуха, опасни за природата: Метановите емисии чупят рекорди
Още: Сигнал от Кремъл: Путин плаши Киев с "Орешник" заради Парада на победата
Съществува отдавнашна традиция Нобеловата награда за мир да получават държавни глави, свързани с прекратяването на конфликти. Последният пример за такъв беше колумбийският президент Хуан Мануел Сантос, който получи наградата през 2016 г. за ролята си в прекратяването на 50-годишната гражданска война в страната, отбелязва британският в. "Гардиън".