Британските власти изкушават общини за шистов газ

13 януари 2014, 09:34 часа 14046 прочитания

Британското правителство, което прави "всичко възможно", за спорния добив на шистов газ, обяви в понеделник данъчни стимули за общините, които ще приемат да се възползват от тези енергийни проекти, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.

Още: Командирът на 8-ма общовойскова руска армия е убит - първи данни

Още: Откраднал 35 млн. долара: Бившата дясна ръка на Шойгу ще лежи дълго в руски затвор

Общините, които участват, ще получат 100%, вместо традиционните 50% от корпоративния данък, заяви премиерът Дейвид Камерън. Или потенциално до 2 милиона евро годишно за всеки проучван обект, според правителствени източници.

"Правим всичко възможно за шистовия газ", заяви Камерън. Според него тази индустрия "ще стане синоним на повече работни места, на повече възможности и на икономическа сигурност на страната ни".

Страната "трябва да се възползва от благоприятните възможности, предлагани от шистовия газ", подчерта и енергийният министър Майкъл Фалън пред неделния вестник Сън (Sun).

Още: Арестуваха българка, снимала еротичен филм на плаж в Халкидики (СНИМКА)

Още: Молдовският коз на Путин е на път да влезе в затвора задълго

"През 70-те години петролът от Северно море ни позволи да изведем икономика от обездвижващата стагнация. Имаме подобна възможност за създаване на десетки хиляди работни места и енергийна сигурност" с шистовия газ, добави той.

Природозащитниците обвиняват правителството, че се опитва да "корумпира" местните власти с данъчните облекчения. "Камерън каза в действителност на общините да игнорират рисковете и заплахата от мащабна индустриализация в замяна на пари в брой", каза Лоурънс Картър от Грийнпийс. "Сега правителството прибегна до корупция, за да продаде своята непопулярна политика в полза на хидравличното извличане", добави той.

Още: Трибунал за Путин: Зеленски с важна стъпка, украинският парламент е на ход

Още: Руски изтребител се разби насред Русия

Хидравлично разбиване включва създаването на подземни пукнатини чрез инжектиране на смес от вода, пясък и химикали под високо налягане, за да се освободят въглеводородите (нефт и газ) от шистите. То се смята за замърсяващо от природозащитниците. Методът се използва в САЩ, Китай и други места. Забранен е засега в България, Франция и други страни.

Според "Файненшъл таймс" очаква се в понеделник френският петролен гигант "Тотал" да обяви лиценза си за проучване в Линкълншир (Централна Англия), като става първата голяма петролна компания за търсене на шистов газ в Обединеното кралство.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес