Цветелина Пенкова: Без ядрени мощности няма как да постигнем целите на Зелената сделка

02 декември 2021, 16:45 часа 1986 прочитания 0 коментара

"Има разбиране по основните и ключовите теми за страната. Предстои да се проведат лидерските срещи на всички формации". Това заяви пред БНР Цветелина Пенкова, евродепутат от групата на социалистите и участник в експертните преговори за съставяне на коалиционно споразумение за бъдещо управление на България.

Още: Русия планирала атентати с дронове и "консерви от царевица" в Полша, Литва и Германия: Данни на спецслужби

Още: Кьовеши разбуни духовете в Гърция: Можело е тежката влакова катастрофа да се избегне

Пенкова днес присъства на Световното ядрено изложение в Париж и обвърза коментара си с бъдещето на ядрената енергетика в България и в ЕС.

"Енергийната криза ни показа, че без ядрени мощности няма как да постигнем целите на Зелената сделка. Има положително развитие, което очаквам да бъде по-ясно изразено в законодателни актове до кроя на годината.

Да започне един положителен диалог в посока на развитие на ядрената енергетика в рамките на ЕС. В България се постигна съгласие в преговорите за коалиционно споразумение, че трябва да се говори за развитие на нови ядрени мощности, но експертна оценка трябва да каже къде да са те".

Още: Испания привиква израелския посланик заради задържаната флотилия за Газа

Още: Изненада: Виктор Орбан буквално се подигра със "слабата" Русия

По думите на евродепутата от БСП компромисите, които се правят, са в посока на по-доброто бъдеще на страната, но никоя партия няма да отстъпи от основните си позиции, залегнали в предизборната ѝ програма.

За обявената от Румен Гечев, преговарящ от БСП, формула 8-4-3-2 Цветелина Пенкова изказа недоумение откъде идва и заяви, че не е потвърдена от никоя друга формация, участвала в коалиционните преговори:

"Кадровото разпределение не е приоритетно за преговорите през тази и другата седмица. ... В момента е по-важно да се постигне споразумение по ключовите политики. Икономическата, здравната и социалната криза в страната са по-важни от имената на министрите. Трябва да намерим начин да се справим с тях".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес