Директорът на Shell предупреди, че тази зима във Великобритания и Европа може да се наложи ограничаване на потреблението на енергия, ако Русия спре доставките на газ.
Още: Испания одобри употребата на канабис за медицински цели
Още: Нарушени отношения: Великобритания няма да търси споразумение за визи с Индия
Бен ван Бюрден прогнозира "тежка зима", след като нашествието на Владимир Путин в Украйна накара европейските държави да се помъчат да складират природен газ за предстоящите студени месеци, пише „Дейли Мейл”. Това доведе до повишаване на цените за потребителите и предприятията, което задълбочи кризата с разходите за живот.
Газопроводът "Северен поток 1" от Русия към Западна Европа е затворен за ремонт за десет дни. Ако той не бъде отворен отново, както се опасяват някои, ЕС може да се затрудни да изпълни целта си да запълни 80% от капацитета на хранилищата си до 1 ноември. Запасите са запълнени на 62,6%.
"Зимата в Европа ще бъде наистина тежка. Някои страни ще се справят по-добре от други, но всички ние ще се сблъскаме с много голямо увеличение на цените на енергията", заяви Ван Бюрден на конференция на индустрията в Оксфорд, пише БГНЕС. Той добави, че в най-лошия случай Обединеното кралство и Европа ще трябва да "рационализират сериозно" потреблението си на енергия.
Още: Путин: Завзехме 5000 кв. км през тази година
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 08.10.25 - Готви ли се Русия за война с НАТО?
ОЩЕ: "Газпром" не гарантира за "Северен поток 1" дори след връщането на турбината от Канада
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Огромен пожар в турбинен завод в Екатеринбург (ВИДЕО)
Още: Авария в промишлен завод в Бавария, два града са обгазени (ВИДЕО)