Спирането на енергоблоковете на АЕЦ "Запорожие" и загубата на източници на енергия ще доведе до изпускане на радиация, както и до замърсяване на река Днепър, Черно море и съседните страни. За това предупреди пресслужбата на Държавната инспекция за ядрен отговор на Украйна.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Окупационните руски войски, които обстрелват Запорожката АЕЦ, най-голямата в Европа, и заплашват да спрат работата й, се опитват да провокират сценарий, подобен на "Фукушима", посочват оттам.
Според агенцията спирането на всички енергоблокове и загубата на източници на енергия ще доведе до повреда в активната зона на реактора и изхвърляне на радиоактивни вещества в околната среда.
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
От украинското ведомство сигнализират, че точно по този сценарий се случи катастрофата в АЕЦ "Фукушима" през 2011 г. Те припомнят, че постоянното електрозахранване е необходимо за охлаждането на ядреното гориво в активните зони на реакторите, както и за отработеното гориво в предвидените за това басейни.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Към днешна дата Въоръжените сили на Руската федерация са унищожили три от четирите линии, които свързват АЕЦ "Запорожие" с украинската енергийна система. Ако тя бъде повредена, ядреният обект ще загуби възможност да получава електроенергия за собствените си нужди.
"След загубата на всички източници на електроснабдяване ще започне процесът на топене на ядрено гориво, в резултат на което радиоактивни вещества могат да бъдат изпуснати в околната среда. На територията на АЕЦ "Запорожие" има седем ядрени обекта - шест енергоблока и едно сухо хранилище за отработеното ядрено гориво. Затова една авария в атомната електроцентрала няма да е само регионален проблем за Украйна, а ще има трансгранични последици“, предупреждават още от пресслужбата на ведомството.