ЕС обмисля нови 8 млрд. евро финансов стимул за Украйна през септември

04 август 2022, 17:14 часа 1478 прочитания

Европейският съюз възнамерява да състави до септември нов пакет от финансова помощ за Украйна, който да възлезе на около 8 млрд. евро, посочи в четвъртък източник от германското правителство, цитиран от Ройтерс.

Още: Папата излезе във ваканция: Ще играе тенис (ВИДЕО)

Още: Зеленски подписа нов пакет санкции срещу Русия

Част от пакета ще бъде съставен от безвъзмездни средства, които не трябва да се изплащат, докато друга част ще се състои от заеми, каза пред журналисти немски правителствен служител.

През май финансовите лидери на Г-7 се споразумяха за нова помощ за Украйна в размер на 9,5 млрд. долара, идваща главно от Съединените щати. Германия допринесе за майския пакет с 1 млрд. евро, които вече предостави на Украйна.

ОЩЕ: САЩ: Русия цели да изфабрикува доказателства, за да обвини Украйна за Еленовка

Още: Взрив при основен за Киев ТЕЦ, експлозия и на танкер до Санкт Петербург (ВИДЕО)

Още: Френското разузнаване: Китай е опитал да подкопае продажбите на Rafale

Германия също така ще допринесе и за новия пакет от помощи, посочи правителственият източник, добавяйки, че други страни от ЕС като Италия и Франция са се въздържали досега и че Берлин е в тесен контакт по въпроса с европейските си партньори и Европейската комисия.

Предвидената помощ трябва да подкрепи бюджета на украинското правителство, докато военната, хуманитарната помощ и помощта за възстановяване ще бъдат финансирани от други източници, добави източникът от Берлин.

По-рано тази седмица украинският президент Володимир Зеленски каза, че бюджетният дефицит на правителството възлиза на 5 милиарда долара на месец.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес