Френските власти съобщиха, че по време на Олимпийските игри в Париж са регистрирани повече от 140 кибератаки.
Още: Турция: Защо държавата иска деца, а майките - не?
Още: От 3 години спя в Кремъл: Путин показа къде се крие (ВИДЕО)
Нито една от тях не е нарушила провеждането на състезанията, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
По време на подготовката и по време на Олимпийските игри френската агенция за киберсигурност е била в повишена готовност за атаки, които биха могли да нарушат работата на организационния комитет, продажбата на билети или транспорта.
Между 26 юли и 11 август правителствената агенция за киберсигурност Anssi е регистрирала 119 доклада, съответстващи на "събития за сигурност" с ниско въздействие, и 22 инцидента, при които "злонамерен участник" успешно се е насочил към информационната система на жертвата.
Още: Самозащита: Крадец атакува турист, но жертвата се оказва истински лъв (ВИДЕО)
Още: Може ли Арктика да се превърне в причина за ядрена война?
Още: Българският олимпийски дух: Добре, че преляхме кръв отвън
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски наложи санкции на бившия си съветник и беглец от Украйна Олексий Арестович
Атаките са били насочени главно към държавни структури, както и към спортна, транспортна и телекомуникационна инфраструктура.
Една трета от тях са били инциденти с прекъсване на работата, като половината от тях са се дължали на атаки за отказ на услуга, целящи да претоварят сървърите.
Останалите киберинциденти са били свързани с опити за компрометиране или реално компрометиране и разкриване на данни, наред с други.
Още: Сирски: Знаем новите модели руски дронове. Процентът на ударите ни скочи спрямо март
Още: Нова система за награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци
"Всички киберсъбития, които се случиха през този период, като цяло се характеризираха със слабото си въздействие", казаха от компанията.
Още: Осуетени навреме: Франция съобщи за 68 кибератаки, свързани с Олимпиадата
В началото на август Гран Палас, който беше домакин на олимпийските събития в Париж, и около 40 други музея във Франция станаха жертви на атака с цел получаване на откуп, но това не е засегнало нито една от информационните системи, участващи в игрите.
Рансъмуерът се възползва от пропуски в сигурността, за да криптира и блокира компютърни системи, като иска откуп от потребителя или организацията, за да ги отключи.
По време на забавените от пандемията Олимпийски игри в Токио, проведени през 2021 г., организаторите съобщиха за 450 милиона такива операции, което е два пъти повече, отколкото по време на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г.
Преди Олимпийските игри в Париж Мари-Роуз Бруно, директор по технологиите и информационните системи на Игрите в Париж, беше заявила, че очаква "осем до десет пъти повече" кибератаки от тези, наблюдавани на Игрите в Токио.