Франция връща на наследници картини, плячкосани от нацистите

01 октомври 2020, 17:31 часа • 1234 | прочитания

Френското правителство се съгласи в четвъртък да върне три заграбени картини на наследниците на еврейски колекционер, починал в германски концентрационен лагер, предаде AFP.

Още: Тръмп има лесно решение - трябва да построи стена между Русия и Украйна

Още: Туристи намериха тайно съкровище в гората (СНИМКИ)

Платната на фовиста Андре Дерен някога са били собственост на известния парижки собственик на галерия Рене Гимпел, който е бил издаден от съперник дилър, след като се присъединил към Съпротивата за борба срещу нацистката окупация и правителството на Виши за колаборационист на Франция.

Решението идва, след като апелативен съд в Париж в сряда отмени решението на по-долната инстанция да не връща произведенията.

Те се намират в музея на модерното изкуство в Троа и в музея Кантини в Марсилия.

Още: Заговор на Макрон: Опитва ли се френският президент да повлияе на избора на папа?

Още: InformNapalm: ФСБ готви терористични атаки в Русия на 9 май, за да обвини Украйна

Творбите, рисувани между 1907 и 1910 г., са плячкосани, когато Гимпел е арестуван.

По-долната инстанция установи, че има съмнения относно автентичността на картините, но апелативните съдии казаха, че има "точни, сериозни и последователни индикации", че произведенията са същите, взети от Гимпел.

„Това е страхотно“, каза Корин Хершкович, адвокат на наследниците на Гимпел, които все още се опитват да възстановят собствеността си върху други произведения от колекцията му.

"Съдът постигна съгласие по точките, които изложихме и сме много щастливи ", каза тя.

Още: Със сегашния темп Русия ще завземе Украйна през 2256 г. със 101 милиона жертви

Още: Умрели без ток: Най-малко три смъртни случая в Испания

Гимпел, който е от еврейски произход, е известен колекционер на изкуство в началото на ХХ век. Активен в съпротивата, той бяга от Париж в началото на Втората световна война и се насочва към Френската Ривиера.

Арестуван е през 1944 г. и е депортиран в концентрационния лагер Нойенгаме близо до Хамбург, Германия, където умира на следващата година.

Франция засили усилията си да върне произведения на изкуството, плячкосани от нацистите, след като вътрешен правителствен доклад през 2018 г. разкритикува "неефективността и липсата на амбиция" на официалните усилия за връщане на изкуството, взето от евреи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес