Непостоянният американски президент уважава само силата. Ами ако Брюксел най-накрая покаже мускули? – пита френското издание L'Express в свой анализ. Никой трейдър никога няма да забрави 3 април 2025 г. На този ден пазарна капитализация от 2,5 трилиона долара се изпари, след като Доналд Тръмп обяви търговска война на целия свят.
Три месеца по-късно американските акции отново се покачиха, а вдъхновеният от доктрината MAGA президент беше иронично наречен TACO – „Тръмп винаги се страхува“ (Trump Always Chickens Out). На Уолстрийт вече никой не трепери от бомбастичните му изявления.
Ярък пример: писмата, изпратени до 14 държави, главно в Азия, с които ги уведомява, че от 1 август ще бъдат обложени с мита от поне 25%, не предизвикаха почти никаква реакция на пазарите. Особено след като Тръмп сам призна, че решението му не било съвсем окончателно. Още: Обратният завой на Тръмп за Украйна: Тайната история на един телефонен разговор
Ако има нещо устойчиво в поведението на Тръмп, то е именно неговото непостоянство – резки обрати, противоречиви послания. Като деня, в който нарече Володимир Зеленски „диктатор без избори“, а по-късно се запита: „Наистина ли казах това? Не мога да повярвам, че съм го казал.“
Непредсказуем като стратегия
Трудно е да се каже дали това е хаос или стратегия. Самият Тръмп на 18 юни, три дни преди да нареди удари срещу Иран, заяви: „Мога да направя това. Не мога да направя онова. Никой не знае какво ще направя.“ Този път обаче той не отстъпи.
Според документ на Европейския съвет по външни отношения, Тръмп предпочита „ограничени ангажименти с постижими цели, при които може да използва цялата мощ на САЩ срещу врагове, които не могат да отвърнат на удара“. Още: Първата обещана от Тръмп система Patriot вече е в Украйна? Киев обяви колко общо ще получи
Съществува риск Тръмп отново да се сближи с Владимир Путин. Когато е изправен пред избор, той винаги застава на страната на по-силния. Поради това петдесетдневният ултиматум, който отправи към Кремъл, изглежда по-скоро театрален, отколкото реална заплаха за санкции.
Подлите брюкселски ласкатели
Тръмп вероятно ще запази агресивния си тон в търговската битка с Европейския съюз. За него победите са необходими, а държавите членки на ЕС, които не демонстрират решителност като Пекин, му изглеждат като лесна плячка. „Макар че Европа е втората по големина търговска сила в света, тя показва невероятна слабост пред Тръмп, който уважава само баланса на силите“, казва адвокатът Жереми Галон, експерт по европейски въпроси. „Поставяме се в позицията на васали.“
И ето едно скромно предложение към нашите европейски лидери: ако искате Тръмп да промени решението си – изоставете умереността и ласкателството. Още: Тръмп се хвали: "ЕС ще купува оръжие за Украйна от САЩ и ще плати 100% от стойността" (ВИДЕО)
Автор: Чарлз Хакет
Превод: Ганчо Каменарски