Гръцкото министерство на външните работи обвини държавното ръководство на Северна Македония в "продължаващо нарушаване на Споразумението от Преспа", предаде БГНЕС.
Още: Може ли Арктика да се превърне в причина за ядрена война?
Още: Зеленски наложи санкции на бившия си съветник и беглец от Украйна Олексий Арестович
Атина заяви, че това предизвиква „връщане към действията от миналото, които намекват за иредентистки настроения и пълно незачитане на историята“.
"Гръцкият министър на външните работи Йоргос Герапетритис вече е предоставил подробности за съответните нарушения на своите колеги в Съвета по външни работи на ЕС и ще продължи да го прави", се казва в съобщението.
Още: Путин ще иска да убива до края на живота си (СНИМКИ)
Още: Сирски: Знаем новите модели руски дронове. Процентът на ударите ни скочи спрямо март
Въпросът е бил повдигнат на международно ниво от гръцкото правителство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нова система за награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци
Още: Русия коментира споразумението между САЩ и Украйна за редките минерали
„Ръководството на Северна Македония все повече се отдалечава от добросъседските отношения, които са в основата на европейското законодателство и международното право“, се допълва в позицията на гръцкото МВнР.
БГНЕС припомня, че на вчерашната среща на Европейския съвет в Брюксел премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис обясни на своите колеги действията на македонския президент Гордана Силяновска-Давкова и премиера Християн Мицкоски "срещу международното право".
Още: Путин мисли да върне Сталинград (ВИДЕО)
"Необходимо е всички да разберат, че зачитането на европейското законодателство очевидно минава през плътното спазване на международните споразумения", заяви гръцкият министър-председател, цитиран от ЕРТ.
"Президентът и премиерът на РСМ използват име, различно от конституционно, напълно против духа на Преспанския договор. Европейската перспектива на Скопие зависи от спазването на договореностите. Абсолютно ясно казах, че ако Скопие настоява да следва тази линия, това по същество ще затрудни изключително много, ако дори не отмени, всеки процес на бързо сближаване с европейското семейство", каза още Мицотакис.
Договорът от Преспа бе подписан на 17 юни 2018 г. в с. Нивици на брега на Голямото преспанско езеро от външните министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров, в присъствието на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Споразумението сложи край на дългогодишния спор за името на Македония между властите в Скопие и Атина.