Хиляди словенци протестираха днес в столицата Любляна, обвинявайки правителството в корупция и използване на коронавирусната криза за ограничаване на свободите на гражданите.
"Крадци", "Долу правителството" – гласяха плакатите, носени от протестиращите, които се събраха пред парламента, който беше ограден от множество полицаи.
Протестът бе организиран от "Protestival," - гражданска група, подкрепена от някои опозиционни партии, включително тази на бившия премиер Мариян Шарец, който подаде оставка през февруари поради търкания в рамките на неговата петипартийна коалиция, проправяйки пътя на националиста Янша към премиерския пост, предаде БГНЕС.
"Докато нашето общество отговаря на епидемията със солидарност, правителството на Янша, в рамките на предполагаемата борба с вируса, въвежда извънредни мерки и намалява нашите свободи", заявиха от "Protestival".
Още: Братя завинаги: Вучич прегърна Фицо в Москва (ВИДЕО)
Около 10 000 души присъстваха на протеста в Любляна, според частната POP TV.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мирът, който Тръмп се опитва да сключи между Русия и Украйна, ще бъде обявен за невалиден
Още: Вместо смирение, чуваме дрънкане на оръжия: Нейнски за 9 май в Москва
Шарец подкрепи протеста, казвайки, че "имаме обща цел, която е да попречим на това корумпирано правителство да остане на власт".
Като държава-членка на ЕС, Словения с население от два милиона, е регистрирала 1450 случая на заразени с коронавирус и 100 смъртни случая до момента, въпреки че изглежда сякаш най-лошото от епидемията вече е приключило.
Малко след като състави правителство, четиристранната коалиция на Янша наложи строги мерки срещу разпространението на вируса, включително месечно блокиране, затваряне на границите и забрана за пътуване.
Още: Какво се крие зад името? Историята на папа Лъв в Римокатолическата църква
Още: Световните лидери поздравиха новия папа Лъв XIV
Международни организации, като ОССЕ, изразиха загриженост, че правителството може да използва извънредната ситуация за оказване на натиск върху критични към управлението медии, които съобщават за предполагаема корупция и неправомерни действия на властите.