Еврокомисарят по бюджета Йоханес Хан счита отварянето на границите към Европейския съюз за маневра на турския президент Реджеп Тайип Ердоган с цел отклоняване на вниманието от вътрешнополитическите проблеми.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
"Това трябва да се гледа от ъгъла на вътрешнополитическата ситуация в Турция", заяви Хан в интервю за виенския всекидневник Der Standard.
Той обясни, че президентът Ердоган е изправен пред дългогодишен конфликт с кюрдите, който не е разрешил. Според Хан последиците от неуспешния преврат през 2016 г., тежката икономическа ситуация и геополитическата среда са всичко друго, но не и лесни за разрешаване въпроси, по отношение на които Турция не може да допринесе много за подобряването на ситуацията.
Освен това, каза Хан в интервюто, партията на Ердоган загуби на местните избори в Истанбул и Анкара.
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
"Всичко това беше последвано от обичайния рефлекс - търсене на противник извън страната", каза еврокомисарят.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
Той поясни, че 3,2 милиарда евро от общо шестте милиарда, договорени с ЕС за приемане на бежанци, вече са платени на Турция.
"Общо 4,7 милиарда евро вече са фиксирани по договор и всички 6 милиарда са планирани, което означава, че знаем за какво трябва да се похарчат", обясни Хан.
Той обаче обясни, че парите по договора не могат просто и безусловно да се преведат в турската бюджетна сметка, а през хуманитарни организации, въз основа на подробно описание на нуждите и под строг контрол на проследяване.
Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"
Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия
Що се отнася до бъдещите средства за подпомагане на бежанците, Хан заяви, че Турция трябва да покаже готовност за сътрудничество, ако иска каквато и да било допълнителна подкрепа. Той също така посочи, че в момента почти няма бежанци от Сирия на турско-гръцката граница и че повечето са от Иран, Афганистан и Пакистан.
Според него, повечето от 3,6 милиона сирийци в Турция междувременно са добре интегрирани в страната.