Йотингер не вярва, че чрез фракинг при добива на шистов газ ЕС ще задоволи нуждите си

06 юли 2014, 16:50 часа • 21068 | прочитания

Добивът на шистов газ по метода хидравлично разбиване (фракинг) не може съществено да намали зависимостта на Европейския съюз от вноса на синьо гориво. Това мнение излага еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер в публикувано днес интервю в "БЦ ам Зонтаг" (B.Z. am Sonntag), информира БГНЕС.

Още: Сирски: Знаем новите модели руски дронове. Процентът на ударите ни скочи спрямо март

Още: Нова система за награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци

В границите на Европа аз оценявам потенциала по следния начин: в дългосрочна перспектива ние ще можем да осигурим по този способ около една десета част от нашите потребности, отбелязва еврокомисарят. Така ще успеем при съкращаване на добива на газ от нашите традиционни находища зависимостта от вноса в крайна сметка да не се увеличава, добавя той.

Едновременно с това Йотингер призовава Германия да не се отказва напълно от технологията фракинг, към която федералната република се отнася много скептично.

По-рано стана ясно, че германското правителство иска да забрани експлоатацията на шистовия газ поне до 2021 г. заради силната съпротива в обществото към фракинга.

Още: Русия коментира споразумението между САЩ и Украйна за редките минерали

Още: Путин мисли да върне Сталинград (ВИДЕО)

В Германия няма да има хидравлично разбиване за шистов газ за търговски цели в близко бъдеще, заяви министърката на околната среда Барбара Хендрикс. Заедно с министъра на икономиката и енергетиката Зигмар Габриел Хендрикс определи в подготвен документ основните оси на законодателството във връзка с този много щекотлив въпрос.

Безпокойството е свързано със замърсяването, което могат да причинят използваните химически вещества на подземните води. Но промишлеността настоява да се даде шанс на шистовия газ. Тя вижда в него възможност, както в САЩ, да бъдат съкратени разходите за енергия, които са едни от най-високите в Европа, и да бъде намалена зависимостта от вноса на енергия.

Още: Тръмп се усети: "Путин никога не е искал да спре войната". Оръжие от САЩ потича към Украйна след сделката за минералите? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)

Германците обаче искат да затворят вратата за шистовия газ, както направи Франция. Проектите за фракинг под 3000 метра ще бъдат забранени, се уточнява в текста.

Смята се, че основната част от запасите с шистов газ в Германия се намира по-високо от тази граница. През 2021 г. доклад ще трябва да установи "състоянието на познанията и технологиите" и законодателят ще обмисли отново закона. Дотогава изследванията ще бъдат позволени при определени условия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес