Канал Истанбул: Новият път към бъдещето на Турция

26 юни 2021, 19:15 часа 8961 прочитания

Канал Истанбул ще обърне историческа "нова страница" в развитието на Турция. Това заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган по време на тържественото полагане на основите на първия мост, който ще пресича канала. На тържествената церемония в квартал Башакшехир присъства и министърът на транспорта и инфраструктурата Адил Караисмаилоглу, предаде Анадолската информационна агенция. 

Още: Командирът на 8-ма общовойскова руска армия е убит - първи данни

Още: Откраднал 35 млн. долара: Бившата дясна ръка на Шойгу ще лежи дълго в руски затвор

Канал Истанбул ще бъде построен успоредно на Босфора и ще свързва Мраморно с Черно море. Очаква се проектът да се превърне в най-голямата инфраструктурна инициатива в историята на Турция и да намали драстично транспортното натоварване на Босфора.

Днешните реалности – като заплахите за Босфора и Истанбул от нарастващата морска търговия – превърнаха канал Истанбул в необходимост, подчерта Ердоган, като похвали проекта, който той нарече "своя мечта".

Подчертавайки, че броят на корабите, преминаващи през Истанбулския проток годишно, е скочил от 3000 през 30-те години на миналия век до 45 000 днес, турският президент каза, че прогнозите предвиждат до 78 000 кораба да пътуват до 2050 г., като всеки голям кораб представлява сериозен риск за мегаполиса. В Босфора ежедневно има интензивен трафик на всякакви кораби.

Още: Арестуваха българка, снимала еротичен филм на плаж в Халкидики (СНИМКА)

Още: Молдовският коз на Путин е на път да влезе в затвора задълго

По предварителни разчети корабоплаването през Канал Истанбул ще бъде 13 пъти по-безопасно, отколкото през Босфора.

Според Караисмаилоглу каналът ще засили роля на Турция в световния морски транспорт, но и ще направи много по-безопасно корабоплаването в района. Новият морски път ще ограничи нарастващия риск от кораби, превозващи опасни товари през Босфора, особено петролни танкери.

В Босфора има навигационни затруднения поради резки завои, силни течения и градски морски трафик, който превозва 500 000 пътници дневно. Предотвратяването на все по-честите инциденти и защитата на Истанбул от всякакви бедствия показват защо е необходим проектът Канал Истанбул, обясни турският министър.

Още: Въпреки мащабната пропаганда: Защо военната служба в Русия прилича на затвор?

Още: Голямо свлачище затрупа път в Италия (ВИДЕО)

Втората част от анализа четете в Expert.bg!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес