Коридор 8 стопли леко отношенията между София и Скопие, дори Мицкоски заговори за "консенсус"

18 юли 2025, 08:09 часа 970 прочитания

Българският заместник-министър на транспорта и съобщенията Любен Нанов и държавният секретар на Министерството на транспорта на Северна Македония Стефан Вълкановски обмениха мнения и потвърдиха ангажимента си за финализиране на липсващите връзки от железопътен Коридор 8 съгласно Регламента за трансевропейската транспортна мрежа. Това е един от десетте паневропейски транспортни коридора и свързва Адриатическо море с Черно море - през Албания, Северна Македония и България. Наред с коридори 4, 7 и 9, той е един от общо четирите, минаващи през територията на страната ни.

Срещата на Нанов и Вълкановски на 17 юли бе домакинствана от Валентина Суперти, директор за Западните Балкани в Генерална дирекция "Разширяване и източно съседство" на Европейския съюз, Срещата се проведе "в позитивна и конструктивна атмосфера" - като продължение на предишния обмен, който се състоя през октомври 2024 г., съобщиха от пресслужбата на дирекцията. Разговорите бяха подновени след около 8 месеца пауза.

Още: МТС: Коридор 8 е национален приоритет, не сме отлагали строежа на жп линията до РСМ

Следващи стъпки

Двете страни направиха преглед на напредъка, постигнат през последните месеци, и се съгласиха, че е необходимо да се подновят усилията за подготовка на проучвания и търгове за завършване на трансграничните участъци на Коридор 8. Беше обсъдена и съгласувана пътна карта за следващите месеци и бяха набелязани ключови етапи, включително целта до края на 2025 г. да се възобнови търгът за строителство на железопътния участък между Крива Паланка и входа на трансграничния тунел от страна на Северна Македония.

По същия начин за участъка от българската страна на границата, от Гюешево до входа на трансграничния тунел, търгът за строителни работи беше обявен през юли 2025 г.

Още: Датското председателство на ЕС с ясен сигнал към Скопие: Без промяна в Конституцията няма да има преговори (ВИДЕО)

Що се отнася до съвместния проект за изграждане на трансграничния тунел между Гюешево и Деве баир, двете страни се споразумяха да създадат работни групи, които до края на юли да финализират текста на междуправителственото споразумение, както е предложено от България и въз основа на проекта, представен през януари 2025 г. Целта е да се определят конкретните ангажименти на двете страни по отношение на техническите, финансовите, строителните и оперативните аспекти.

Беше проведен и първият предварителен обмен на мнения по споразумението. Подписването на споразумението през есента на тази година ще проправи пътя за стартиране на обществените поръчки за строителни работи в началото на 2026 г. Двете страни се споразумяха да продължат съответната си работа по изграждането на трансграничното тунелно съоръжение, което ще бъде изградено в съответствие със съществуващия технически проект, представен от Северна Македония.

Още: Хибриден режим на Балканите: Защо процъфтява дълбоката държава в Северна Македония?

Снимка: Getty Images

Финансирането

Европейската инвестиционна банка предложи своята готовност да улесни техническото обсъждане и да предостави консултантски услуги.

Източният участък на Коридор VIII свързва Република Северна Македония и България и е част от Европейския транспортен коридор „Западни Балкани - Източно Средиземноморие“. Освен това участъкът между Крива Паланка и границата с България е определен за водещ проект на Глобалния портал на ЕС. И на двете страни се предоставя значителна финансова помощ от ЕС за подготовка на проекти и инвестиции. Инициативата се ползва със силната подкрепа на координатора на Европейския коридор за Западните Балкани - Източното Средиземноморие и на Постоянния секретариат на Транспортната общност, също участници в срещата.

Двете страни се ангажираха да проучат най-подходящите възможности за съвместно кандидатстване за финансиране от ЕС или от партниращите финансови институции за изграждането на тунела.

Още: Румен Радев: Северна Македония сама се стопира по пътя към ЕС

Мицкоски с реакция

Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски, който в последните седмици отправи поредна серия обиди към български официални лица, нарече срещата „изключително успешна“.

„Очаквам да завършим жп линията от Коридор 8 – от Крива паланка до входа на тунела. От изхода на тунела до връзката със съществуващата жп линия – това е около 2-3 километра – трябва да бъде направен проект и приложен от България, включително да има модернизация на цялата железопътна линия от Гюешево до София, а тунелът трябва да е съвместен проект, който да е финансиран от Европейския съюз“, каза ой, цитиран от makfax.com.

„Доволен съм, че показваме, че можем да стигнем до консенсус, когато става въпрос за общ интерес“, добави премиерът на Северна Македония.

Още: Воденичният камък на Скопие по пътя към ЕС: Говори Андрей Ковачев

Напрежението между двете страни е доста високо, след като Европейският парламент одобри Годишния доклад за напредъка на Скопие към членство в ЕС, от който отпаднаха всички референции към "македонски език" и "македонска идентичност".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес