Бившият депутат и бивш председател на партия "Демократично обновление за Македония" (ДОМ) Лиляна Поповска внесе инициатива в Конституционния съд на Северна Македония за оценка на конституционността и законосъобразността на Протокола от второто заседание на Смесената междуправителствена комисия с България от 17 юли 2022 г. в София. Обяснявайки причините за внасянето на инициативата в местния КС, Поповска предлага да се вземе решение за нищожност, поради нарушаване на 14 члена от Закона за сключването, ратифицирането и изпълнението на международните договори, два члена от Закона за външните работи и три члена от Конституцията.
Още: Ново напрежение: Северна Македония се оплака от "политическа агресия" от България
Сред нарушените членове на основния закон, по думите ѝ, е член 8, който се отнася до основните ценности на конституционния ред, в частта на основните свободи и права на човека и гражданина, свободното изразяване на национална принадлежност и зачитането на общоприетите норми на международното право.
Какво пише в протокола?
Протоколът е правен акт, подписан от министрите на външните работи на Северна Македония и България през 2022 - съответно Буяр Османи и Теодора Генчовска, въз основа на член 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество.
В документа например има положение през 2022-2023 г. да се честват съвместни исторически събития, договорени от Комисията, или през 2024 г. да се хармонизират учебниците, но с предварителна зелена светлина от историците. Според протокола двете страни насърчават Комисията да завърши дискусията си за периода на средните векове за една година, но не я задължават.
Условие в протокола, но и в преговорната рамка, е включването на българите в македонската конституция и ако това не се случи, няма да има втора междуправителствена конференция и отваряне на преговорни глави с ЕС. ВМРО-ДПМНЕ на Християн Мицкоски се оказа ключовият играч, който не позволи приемане на промените в Конституцията и когато беше в опозиция, и сега, когато управлява.
Още: Българин ли е прапрадядото на Християн Мицкоски: Вижте какво пише в писмо от юли 1883 година
Лиляна Поповска заговори за удар по "македонската идентичност"
Според Поповска обаче Протоколът не е преминал през законовата процедура за неговото договаряне, приемане от правителството, подписване, парламентарна ратификация и публикуване в Държавен вестник.
Снимка: iStock
"Протоколът не е пълноправен акт, одобрен от парламента, а само протокол от заседание на междуправителствена комисия. Като правно невалиден документ, Протоколът не трябва да налага вредни действия, продиктувани от съседна държава, нито да налага на Македония крайно безпринципни и унизителни задължения, които дълбоко засягат основите и съдържанието на македонската държава, нация, история и идентичност", казва Поповска, цитирана от 360stepeni.mk.
Още: Хибриден режим на Балканите: Защо процъфтява дълбоката държава в Северна Македония?
Припомняме, че всички референции към "македонска идентичност", за която Поповска говори, и към "македонски език" отпаднаха от приетия Годишен доклад за напредъка на Скопие към ЕС, приет от Европейския парламент.
"Поне 7 правни нарушения"
Според оценката на бившия депутат протоколът не е правно валиден документ поради поне седем правни нарушения.
"Важно е официално да се установи нищожността на документа, а след това да се открие прозрачен и правно издържан процес за нов, правно валиден протокол за изпълнение на Договора за приятелство, който ще отчита достойнството и интересите на двете страни“, казва Попова.
Само такъв документ можел да бъде ратифициран в парламента и да произведе след това правни действия в посока на приятелството и добросъседството, посочва тя. Дотогава, по думите ѝ, в международен план остава валиден съществуващият Договор за приятелство и добросъседство, който без този протокол "не може да произведе тези вредни действия".
Още: Коридор 8 стопли леко отношенията между София и Скопие, дори Мицкоски заговори за "консенсус"