Над един милион тона храна за животни в Европа може да бъде заразена от забранени генетично модифицирани организми, съдържащи се в добавка на витаминова основа, съобщи вестник Le Monde.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Позовавайки се на съобщение от нидерландските здравни власти, Le Monde информира, че осем тона добавка от витамин В2, произведена от генетично модифициран щам на бактерии Bacillus subtilis, са продадени в Полша, Италия и Холандия между април и юни.
Добавката, позната също като рибофлавин (80%), се използва при храненето на едър рогат добитък, свине и птици.
Тъй като се използва само малко количество добавка, количеството храна, която може да е била замърсена, може да варира от 800 000 до 1,6 милиона тона, цитира Le Mondeхоландските власти.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Добавката е произведена от китайската компания Shandong и е разпространена от холандската компания Trouw Nutrition, собственик на Nutreco, световен лидер в храненето на животни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Около 2500 килограма вече са били използвани във фуражите в Полша, добави вестникът.
Докладът идва два месеца след като Европейската комисия отнема разрешението за витамина и нареди да бъде изтеглен от продажбата до 10 ноември, след като Европейският орган по безопасност на храните заяви, че представлява риск за животните и за хората.
Властите заявиха, че това "представлява риск за целевите видове, потребителите, ползвателите и околната среда", поради наличието на генно модифицирани гени, устойчиви на антибиотици.
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Говорителка на Европейската комисия заяви пред AFP че е била задействана Система за бързо предупреждение за храни и фуражи, но не посочи за кои държави, нито какви количества от добавката са били проследени.
Тя подчерта, че страните членки от ЕС носят отговорността „да гарантират, че на пазара не се намират неразрешени продукти" и да накажат тези, които нарушават забраната.
Националните органи за безопасност на храните се опитват да проследят наличностите на добавката